O Temešváru bych řekla, že je městem náměstí, parků, restaurací a příjemné atmosféry. Strávili jsme zde jedno odpoledne při našem road tripu jihovýchodní Evropou a návštěvu doporučujeme i vám.
- O městě
- Katedrální chrám Tří hierarchů
- Náměstí Piata Victoriei (náměstí Vítězství)
- Opera
- Ulice Strada Alba Iulia
- Náměstí Piata Libertätii (náměstí Svobody)
- Náměstí Piata Unirii (náměstí Sjednocení)
- Tip na dobrou restauraci a ubytování
O městě
Temešvár je 3. největší město v Rumunsku, žije zde přibližně 250 000 obyvatel. Centrum města je velice hezké, plné historické architektury, restaurací a kaváren a také velice čisté.
V roce 2021 byl Temešvár Evropským hlavním městem kultury. Centrum není nijak rozlehlé, bez problému jej obejdete pěšky.
Víte, že: Temešvár byl prvním městem v Evropě, kde bylo zavedeno elektrické pouliční osvětlení? V Temešváru také začala protikomunistická revoluce v roce 1989.
Katedrální chrám Tří hierarchů
Pravoslavný katedrální chrám Tří hierarchů (největší pravoslavná katedrála mimo Ruska) stojí na náměstí Vítězství. Začal se budovat v roce 1937, vzorem k výstavbě tohoto chrámu byl pravoslavný kostel Hagia Sofia v Konstantinopoli.
Stavba je vysoká 96 metrů a kombinuje prvky tradiční moldavské architektury a byzantské architektury.
Náměstí Piata Victoriei (náměstí Vítězství)
Ke katedrálnímu chrámu se dostanete třeba přes náměstí Vítězství (Piata Victoriei), kde narazíte na kavárny, obchody, restaurace nebo vyhlídkovou věž postavenou z lešení.
Příjemné je posedět ve stínu na jedné z laviček, která se na náměstí nachází.
Opera
Na stejném náměstí stojí i temešvárská opera. Tvořil ji stejný architekt jako slavnou operu ve Vídni.
Ulice Strada Alba Iulia
Ulici Strada Alba Iulia zdobí zavěšené barevné deštníky (takovou výzdobu jsme viděli např. v Dubaji). Celá ulice má příjemnou atmosféru a vybízí k návštěvě nejedné kavárny.
Náměstí Piata Libertätii (náměstí Svobody)
Dalším hezkým náměstím je náměstí Piata Libertätii. Při naší návštěvě zde hrál pán na housle, což bylo velice romantické. Na náměstí stojí socha sv. Marie a sv. Nepomuka, vojenské kasino a Dům armády.
Náměstí Piata Unirii (náměstí Sjednocení)
Náměstí Sjednocení je lemováno barevnými barokními domy. Uprostřed se nachází zatravněná plocha s kašnou a morovým sloupem. Na náměstí najdete katedrálu sv. Jiří, srbskou pravoslavnou katedrálu nebo temešvárské Umělecké muzeum.
Doporučuji se zde chvíli posadit a nasávat atmosféru města.
Tip na dobrou restauraci a ubytování
Na dobrou večeři jsme si zašli do restaurace Berăria 700 v ulici Strada Coriolan Brediceanu. Z menu s příznivými cenami jsme vybrali talíř pro dva grilovaného kuřecího masa, zeleniny a hranolek. Porce to byla opravdu poctivá, za večeři s nápoji jsme zaplatili v přepočtu asi 800 Kč.
Ubytování jsme sehnali přes Booking.com, bydleli jsme v apartmánu White home, který mohu jedině doporučit, do centra to bylo jen 10 minut pěšky. Příjemný majitel, čistý a krásný byt. Jen malé upozornění, byt se nachází v nepříliš hezkém panelovém domě, ale v noci zde byl klid a našemu autu se na parkovišti také nic nestalo.