Když se řekne USA, jako první se mi asi vybaví socha Svobody (Statue of Liberty). K soše Svobody vás doveze trajekt a je jen na vás jestli si zaplatíte vstupné také do podstavce nebo místního muzea.
Jak to v podstavci sochy Svobody vypadá?
O soše Svobody
V roce 1776 Francie věnovala USA sochu Svobody jako připomínku přátelství a pomoci, kterou Francie vyjádřila americkým osadníkům v boji za nezávislost nad Velkou Británií. Socha stojící na ostrově Liberty Island se stala symbolem svobody pro celý svět.
Socha je postavena v neoklasicistním stylu z mědi. Zobrazuje římskou bohyni svobody Libertas. V pravé ruce drží pochodeň vztyčenou nad hlavou a v levé ruce tabulku s nápisem JULY IV MDCCLXXVI – datum 4. 7. 1778, den vyhlášení nezávislosti USA. U paty sochy jsou znázorněny přetrhané řetězy, které znázorňují osvobození se od otroctví.
Socha měří 46 metrů, podstavec je vysoký 47 metrů.
Info: vnitřní konstrukci sochy navrhl slavný stavitel Gustav Eiffel.
Vstupenky
Na sochu Svobody se jezdí podívat velké množství turistů. Vstupenky je tak lepší kupovat s větším předstihem již před odletem do USA. My je kupovali asi 2,5 měsíce před odletem na těchto stránkách, kde si zvolíte den a čas návštěvy.
- vstupenka na podstavec vyšla v roce 2022 pro dospělého na 24,3 USD bez daně
K soše Svobody jezdí z New Yorku trajekty z Battery parku každou chvíli. Návštěvu jsme měli rezervovanou na 10:00, v Battery parku jsme tak čekali už v 9:30.
Před nástupem na trajekt musíte projít bezpečnostní kontrolou. Cesta k soše trvá necelých 10 minut. Doporučujeme stát na horní palubě trajektu, sochu si tak hezky vyfotíte a natočíte.
Prohlídka sochy Svobody – podstavec
Od útoků v září 2001 se do koruny sochy Svobody dostane jen omezené množství návštěvníků a vstupenku do koruny je tak třeba kupovat s několikaměsíčním předstihem, nicméně i z podstavce je krásný výhled třeba na Manhattan.
Před prohlídkou musíte nechat batohy v úschovně, do skříňky vložíte čtvrťák, zamknete, vezmete si klíček a až budete odcházet, čtvrťák si zase vezmete zpět.
Do podstavce lze vyjet výtahem nebo vyjít pěšky po schodech. Na podstavci můžete strávit času, kolik chcete.
Až budete mít dost výhledů, na cestě zpět na vás čeká malé muzeum věnované historii a výstavbě sochy Svobody.
Nezapomeňte se u sochy řádně vyfotit 🙂
Celá socha Svobody pak lze obejít po chodníčku, kam mají přístup i návštěvníci kteří nemají placenou návštěvu podstavce.
Až budete mít celý ostrov prohlédnutý, jednoduše naskočíte na trajekt jedoucí zpět do NYC.
Ostrov Liberty Island
Kromě sochy Svobody na ostrově Liberty Island najdete muzeum otevřené v roce 2019. Uvnitř muzea na vás čekají tři interaktivní galerie, které poutavým způsobem vyprávějí historii sochy.
Na ostrově dále narazíte na občerstvení a velký obchod se suvenýry.