Orlické hory patří k jedné z nejčistších oblastí v České republice. Pokud hledáte místo, kde potkáte minimum turistů (což se o Šumavě a Krkonoších říct nedá), pak jsou Orlické hory to pravé místo třeba pro krátkou jarní dovolenou.
S Petrem jsme se vydali do Orlických hor o Velikonocích v roce 2019. Jak už asi víte, vstáváme brzo a na dovolené toho chceme vždy stihnout co nejvíce. Jinak tomu nebylo ani na velikonočním výletě.
Stezka kolem Rychnova nad Kněžnou
Parkování: parkoviště Dobrovského – zdarma
V Rychnově nad Kněžnou stojí za návštěvu zámek a historické náměstí. Nás to vždy více táhne do přírody, proto byla jasnou volbou stezka na Ivanské jezero.
Od zámku se vydejte přes zámecký park a poté po červené turistické stezce dojdete k jezeru asi za hodinu. Byla to příjemná procházka krásně čistou přírodou.
Hráz Ivanského jezera měří 82 metrů a byla postavena v roce 1907 jako ochrana před povodněmi.
Jezero lze obejít a po stejné cestě se zase vrátit zpět do Rychnova. Délka celé stezky je asi 7,5 kilometru.
Hrad Potštejn a hrad Litice
Milovníci zřícenin si v Orlických horách přijdou na své. Ve vesničce Potštejn najdete hrad z konce 13. století. Můžete jít na prohlídku jako my, cena za vstup je 70 Kč pro dospělého.
Další hezkou zříceninou je pak hrad Litice nad Ohří, nebo zřícenina hradu Valšov. Všechny zříceniny lze obejít pěšky, trasa měří 12 kilometrů. Pravidelně se tu pořádá pochod přes tři hrady.
Velká Deštná a Masarykova chata
Velká Deštná je nejvyšší horou Orlických hor. Měří 1 115 m.n.m. a její zdolání není nijak zvlášť náročné. Na vrcholu jsme byli asi za hodinu a to nám výstup ztěžovaly zbytky sněhové pokrývky.
Parkování: Luisino údolí
Z parkoviště v Luisině údolí se vydejte po zelené turistické stezce až na vrchol Velkou Deštnou. Trasa dále pokračuje na Masarykovu chatu.
Masarykova chata byla postavena v letech 1924-1925. V blízkosti nalezneme bustu prezidenta Masaryka.
Neradi chodíme dvakrát stejnou cestou, proto jsme pro zpáteční trasu zvolili žlutou stezku, která vede přes Šerlišský důl – Deštné v Orlických horách Zákoutí.
Z městečka Deštné v Orlických horách je to pak zpět na parkoviště ještě asi 2 kilometry do slušného kopce.
Skanzen Uhřínov a Český Hobitín
20. dubna jsme navštívili skanzen Villa Nova. Nikdo nikde nebyl a tak byla prohlídka zdarma, což nás celkem překvapilo. Atmosféra tohoto místa vás alespoň na chvíli vtáhne do prostředí středověku.
16 kilometrů od skanzenu leží Český Hobitín. Mým snem je navštívit ten skutečný na Novém Zélandu (na to si asi ještě chvíli počkám), a tak jsem zatím navštívila alespoň ten český.
Majitel na zahrádce vybudoval pár hobitích nor, přespat můžete ve velkém sudu, kde to vypadá jako u Hobitů v domečku. Toto místo ocení asi jen opravdoví nadšenci, jako jsem já 🙂
Nové Město nad Metují
V Novém Městě nad Metují mají nádherný zámek, kde by se mohla natáčet nejedna pohádka. Zámecká zahrada je také krásná, přístup do ní je tvořen dřevěnou lávkou, žádnou podobnou stavbu jsem ještě nikde neviděla.
Mimo zámek mají v městečku také krásné náměstí, kde nám přišla vhod studená Kofola a zmrzlina.
Parkování: zdarma parkoviště Českých legií 37
Město Pardubice
Po cestě domů z Orlických hor byla naplánována zastávka v Pardubicích.
Co nevynechat:
- Pernštejnské náměstí
- zámek
- kaple Tří králů
Prohlídka zámku nám zabrala asi 40 minut, protože se větší část začala akorát rekonstruovat. Cena za vstup 70 Kč na osobu.
Kromě nádvoří, valů kolem zámku a kaple, jsme obdivovali několik pávů, co se procházelo po nádvoří.
Každý rok sleduji v televizi závod Velká Pardubická. Proto naše kroky vedly také na dostihové závodiště, které si můžete celé projít.
Další místa, která jsme ještě nestihli
- Pevnost Hanička
- Kunětická Hora
- Dělostřelecké tvrze u Těchotína
- Závod ŠKODA Kvasiny (s dalekohledem)
- Zřícenina hradu Klečkov
- Skalní vyhlídka nad Bedřichovkou