Strávit Vánoce mimo domov? Pro někoho nepředstavitelné. I pro nás tato představa byla dříve spíš k smíchu, ale v roce 2017 jsme se rozhodli zažít něco nového. Když se nám naskytla možnost vyrazit do exotického Thajska, ještě k tomu na tři týdny přes Vánoce, neváhali jsme ani minutu.
Přípravy před cestou
Plánovat vánoční dovolenou jsme začali už v únoru. Pokud chcete sehnat výhodnější letenky je to potřeba, na Vánoce totiž nepatří zrovna k nejlevnějším. Zařídit dovolenou nám pomáhal tchánův známý. Poradil nám s výběrem ideálního leteckého spojení, zabookoval ubytování a zařídil přepravu mezi jednotlivými místy. Zbytek pak už byl na nás.
Co je dobré zařídit a zjistit než vyrazíte
- seznamte se zemí kam vyrážíte
- zjistěte si jaký je časový posun, jaká je v zemi měna, kolik co přibližně stojí
- vyměňte si dostatek peněz
- zajděte na potřebná očkování
- zkontrolujte si platnost pasu
- zjistěte si co se nesmí do dané země vozit, jaké jsou tam zvyklosti, co není vhodné dělat apod.
- zabalte si s sebou základní léky a hygienické potřeby
- pokud je to potřeba, vytiskněte si doma mapy míst, které chcete navštívit
K plánování dovolené v Thajsku vám určitě pomůže náš článek: Thajsko: informace a tipy na cestu
Cesta do Bangkoku
16. prosince 2017 nás Petrův táta odvezl na letiště v Mnichově. Přepážku Thai Airways jsme našli celkem bez problému. Následovaly klasické procedury, jako je odbavení kufrů na přepážce, kontrola příručních zavazadel a pasová kontrola. Vše proběhlo v pořádku a celkem rychle, takže nám zbylo ještě dost času na vydatný oběd. Boeing 747-800 vzlétl ve dvě hodiny odpoledne. Takto velkým letadlem jsme letěli poprvé v životě. Společnost Thai Airways musíme jednoznačně pochválit!
Při letu nám servírovali večeři, několikrát studené a teplé nápoje a ráno vydatnou snídani. K dispozici jsme měli polštářek, deku a na economy třídu dost místa, což ocenil hlavně Petřík. Let trval asi 10 hodin a proběhl naštěstí bez jakékoliv komplikace.
Ještě v letadle dostanete imigrační kartičku kterou musíte vyplnit a poté odevzdat na kontrole na letišti, než vás pustí pryč z areálu.
Vyplňuje se:
- jméno a příjmení
- bydliště
- národnost
- datum narození
- číslo pasu
- kde budete v Thajsku ubytovaní
- jak dlouho se v zemi zdržíte
- podpis
Před šestou hodinou ranní náš Boeing přistál na letišti v Bangkoku. Kufry se nám neztratily, a tak naše cesta mohla v klidu pokračovat.
Taxíkem na hotel
Hned při východu z letiště narazíte na parkoviště s taxíky, vyjedete si číslo z automatu a čekáte, který taxikář se vás ujme. My měli štěstí na milého pána, který naštěstí rozuměl anglicky a hned věděl, kde se náš hotel Furama Silom nachází.
Cesta z letiště trvala asi půl hodiny a vyšla nás na 500 THB. Řidič nás vysadil přímo u recepce hotelu. Ubytování bylo možné až od dvou hodin odpoledne – jelikož bylo sedm hodin ráno, nezbývalo nám nic jiného než si na recepci uschovat kufry, opláchnout se, převléct se a po celém dni bez spánku se vydat vstříc tomuto asijskému velkoměstu.
Do centra metrem
Mapu města jsme měli s sebou vytištěnou a hned se nám hodila. Najít metro nebyl problém. V Thajském metru nemají klasické jízdenky, ale plastové žetony. Thajský Skytrain jezdí od 6:30 do půlnoci. Cena jízdenky se pohybuje od 7 do 40 Kč podle toho, jak daleko jedete. Vyznat se v metru nebylo složité, doprava byla rychlá a pohodlná. Kromě metra jsme také vyzkoušeli lodní dopravu po řece Čao Praja, která byla ještě lepší.
První zastávka: park a trh Chatuchak a naše dojmy
Naše kroky jako první vedli do parku Chatuchak – velkého parku s fontánami a palmami, kde se dalo po dlouhém letu docela odpočinout a aklimatizovat se na zdejší počasí.
První dojmy z Asie byly docela zajímavé. Nejde jen o počasí, na dusno si za chvíli zvyknete. Ruch města je šílený, všude davy lidí, zamotané spleti drátů, na první pohled nepřehledná doprava bez pravidel. O všudypřítomném smradlavém durianu ani nemluvě. No co si budeme povídat, ani kanály a řeky jim tam zrovna nevoní. K tomu všemu když se přidá časový posun a nevyspání, stojí to opravdu za to 🙂
U stanice metra Chatuchak najdete velký trh, kde mají snad úplně všechno. Od exotických druhů ovoce až po živé slepice, které si můžete koupit. Po chvíli procházení po trhu toho na nás bylo docela dost, a tak jsme se přesunuli na snad nejklidnější místo v Bangkoku.
Jim Thompson House
Ze stanice metra National Stadium to k domu Jima Thompsona bylo pěšky jen 300 metrů. U vchodu jsme si zakoupili vstupenku na prohlídku, měli jsme štěstí – exkurze začínala asi za 20 minut. Tam jsme si alespoň chvíli odpočinuli.
- otevírací doba: od 9 do 18 hodin každý den
- vstupné: dospělí: 200 THB
- není potřeba rezervace
- prohlídka probíhá v angličtině s průvodkyní, které se dá docela dobře rozumět
Jim Thompson byl americký podnikatel, architekt a sběratel umění. V domě sídlí muzeum, kde je vystavena sbírka děl tohoto v Thajsku velmi známého muže. Muzeum bylo postaveno v roce 1959. Najdeme zde velkou sbírku historických buddhistických soch a tradičních thajských obrazů. Když v roce 1967 Thompson zmizel, dům se dostal pod kontrolu nadace Jamese H. W. Thomsona.
Prohlídka domu stojí opravdu za to, a pokud hledáte v tomto rušném městě chvilku pro oddych, Jim Thompson House doporučujeme všemi deseti.
Akvárium Sea Life
Po prohlídce domu, jsme se rozhodli, že trochu prozkoumáme město, a tak jsme se pěšky vydali k další naší zastávce, k obchodnímu domu Siam Paragon, kde mají velké akvárium Sea Life.
Cesta nebyla dlouhá – asi 1,5 kilometru. Blížila se doba oběda, a jelikož jsme zatím neměli odvahu na thajský street food, naše kroky vedly do KFC 🙂
Akvárium Sea Life najdeme v přízemí obchodního domu Siam Paragon. Otevřeno mají každý den od 10 do 21 hodin. Vstupenka pro dospělého stojí 1 590 THB (1 200 Kč), což je na Thajsko docela dost peněz. Chvíli jsme také přemýšleli, jestli tam za ty peníze jít, ale nakonec se nám tam oběma líbilo.
Co zde uvidíte:
- chobotnice
- obří kraby
- žraloky – Shark Walk
- korálový útes
- království mořských koníků
- tropický deštný prales
- kamenný bazén s mořskými hvězdami
- tučňáky – pravidelně se zde koná jejich krmení
Lumpini park
Poslední zastávkou prvního dne byl park Lumpini, kam jsme opět došli pěšky. Cestou jsme pozorovali rušnou thajskou dopravu a občas jsme se nestačili divit. 🙂
Lumpini park je dalším docela klidným místem, kde se dá relaxovat. Našli jsme si proto lavičku a na chvíli si zde odpočali. Po chvíli nás překvapili varani, kteří vylezli z místního jezírka. Takovéhle zvíře opravdu metr od lavičky nečekáte. PS: Větší varani slupnou i menší sudokopytníky.
Zasloužený odpočinek
První den v Bangkoku byl docela náročný. Než si vůbec uvědomíte, že jste na druhé straně světa, semele vás únava z časového posunu a dlouhé cesty. Proto po prohlídce parku Lumpini vedly naše kroky na náš hotel Furama Silom.
Cestou jsme narazili na večerku 7/11, kde jsme doplnili zásoby pitné vody a k večeři si koupili tousty, stále jsme totiž neměli odvahu a ani chuť na street food.
V hotelu už na nás čekal krásný pokojíček s velkou postelí, prosklenou koupelnou a pěkným výhledem na město. Šestá hodina večer byla po více než 30 hodinách bez spánku vysvobozením a tou pravou chvílí k dočasnému komatu. 🙂
Dobrou noc Bangkoku, těšíme se na druhý den!