Prachatice leží v Jihočeském kraji, asi 35 km daleko od Českých Budějovic. Historické centrum jsme navštívili po cestě do Volar a moc se nám líbilo. Jaké stavby nás nejvíce zaujaly?
Parkování v Prachaticích
Pokud plánujete pouze prohlídku historického centra, nejlepší je zaparkovat přímo na Velkém náměstí. Parkování je zde zpoplatněné, platí se 20 Kč za hodinu mezi 7:00 a 18:00.
Bašta Helvít
Součástí zachovalého městského opevnění je Bašta Helvít, kterou najdete před Dolní bránou u parku Parkán. Byla postavena během 16. století. Vedle této stavby se nachází památný strom – Břečťan na hradbách.
Dolní brána
Dolní brána nás zaujala na první pohled svojí velikostí a krásnou výzdobou. Nachází se u vstupu do historického centra a tak ji jistě neminete. Brána pochází z roku 1527 a někdy se jí také říká Písecká. Je zdobena heraldickými pětilistými růžemi.
Národní dům
Národní dům stojí na Velkém náměstí. Jedná se o kulturní památku, kterou od roku 1900 vlastnila Tělovýchovná jednota Sokol. Fasáda domu byla obnovena v roce 2012.
Měšťanský dům č. p. 28 a Heydlův dům
Další krásně zdobenou stavbou je měšťanský dům s č. p. 28 pocházející z 16. století a vedlejší Heydlův dům, který byl renesančně přestavěn v roce 1540. Významná je zejména jeho sgrafitová fasáda. Uvnitř domů dnes najdeme cukrárnu a řeznictví.
Sitrův dům s muzeem
Další renesanční měšťanský dům stojí opět na Velkém náměstí. Jde o Sitrův dům ve kterém se nachází Prachatické muzeum. Na fasádě jsou k vidění portrétní podobizny deseti českých králů a alegorie ctností jako je spravedlnost a statečnost.
Nová radnice
Na náměstí samozřejmě najdeme i radnici. Nová radnice byla postavena v roce 1903 v novorenesančním stylu. V nice atiky je umístěna socha patronky Prachatic – Prachaticie.
Stará radnice
Starou radnici objevíte nedaleko od Nové radnice. Je to nejvýznamnější renesanční památka v Prachaticích. Pochází z roku 1571 a zdobí ji především technika chiaroscuro.
Dům č. p. 61 – Křišťanova ulice
Zaujal nás také dům č. p. 61 v Křišťanově ulici. Dům má gotické jádro a hladkou trojosou fasádu. Při pohledu z Věžní ulice pak uvidíte psaníčkové sgrafito.
Park parkán
Součástí historického opevnění je park Parkán, který jsme si prošli na závěr. Je to malý park, který se nachází mezi hradbou a prvními městskými stavbami.
Sluneční hodiny
Na největší sluneční hodiny ve střední Evropě narazíte v ulici Zvolenská. Byly vytvořeny sochařem Šimkem v 70. letech 20. století. Na výrobu hodin byl použit mramor.
Tip na kavárnu – Kavárna Nebe
Až si celé město prohlédnete, určitě přijde vhod návštěva kavárny. My byli v kavárně Nebe v Poštovní ulici 119.
Dali jsme si výborný tvarožník a ledovou kávu se zmrzlinou. V kavárně můžete sedět jak uvnitř, tak venku.