O tom, že i v centru poměrně velkého města najdete kus klidné přírody se můžete na vlastní oči přesvědčit při procházce okolo Boleveckých rybníků v Plzni. V okolí rybníků vede hned několik turistických tras, které jsou vhodné i pro běh, jízdu na kole nebo inline bruslích.
Parkování u Boleveckého rybníka
Parkovat lze kraji Boleveckého rybníka – Parkoviště u Velkého rybníka (vejde se sem asi 50 aut), nebo na druhé straně – Parkoviště Autocamping Ostende (větší parkoviště pro cca 250 aut).
Trasa okolo Boleveckých rybníků
Cesta okolo Boleveckých rybníků není nijak náročná. Vybrat si můžete z několika turistických tras, které vás zavedou ke všem plzeňským rybníkům.
Velký Bolevecký rybník
Velký Bolevecký rybník – v Plzni mu nikdo neřekne jinak než Bolevák je součástí rybniční soustavy na Boleveckém potoce.
S rozlohou 53,3 ha se jedná o největší plzeňský rybník a 5. největší v Plzeňském kraji.
Naše procházka začala právě na kraji Boleváku na parkovišti Na rampě odkud jsme pokračovali po hrázi až na rozcestí k Malému Boleveckému rybníku (po cestě je pěkná vyhlídka na celý rybník).
Na rozcestí Pod Bílou Horou je malé občerstvení U Haničky, kde prodávají teplé a studené nápoje, klobásy, párky v rohlíku nebo třeba langoše.
Rybník Bolevák je využíván zejména k rekreaci (koupáni – normální a nuda pláž, loďky, šlapadla), vodní sporty (plachtění), ubytování (autokemp Ostende). V okolí je vybudováno také několik hřišť a posiloven.
Z rozcestí pokračujeme po žluté turistické stezce k rybníku Košinář.
Rybník Košinář
Rybník Košinář s rozlohou 6,4 ha je průtočný rybník založený v roce 1694 na orné půdě. Jméno má souvislost s vrbami, které rostou v jeho okolí. U rybníka narazíme na přístřešek a několik laviček.
Od Košináře pokračujeme pořád po žluté stezce k dalšímu rybníku – Seneckému.
Senecký rybník
Senecký rybník, nebo také Senečák je o něco větší než Košinář (7,5 ha). U tohoto rybníka je provozována lesní školka Medvíďata a klub vodního póla.
Když pokračujeme po žluté stezce pořád dál po 800 metrech dojdeme k malému rybníků Vydymáčku (0,81 ha) u kterého zahneme doleva k arboretu Sofronka.
Arboretum Sofronka
Od března do října si můžete cestu zkrátit přes arboretum Sofronka, což je výzkumné pracoviště, které se zabývá výzkumem růstu a šlechtění borovic. Sofronka je zařazena do mezinárodního seznamu nejvýznamnějších botanických zahrad a arboret.
Cesta zpět k autu
Od arboreta vede cesta při železnici. Až narazíte na hlavní silnici Pode Dvory přejděte na zelenou stezku a po dalších 500 metrech odbočte doprava směrem k Velkému Boleveckému rybníku.
Bolevák můžete obejít buďto okolo autokempu Ostende a poté při hlavní silnici U Velkého rybníka, nebo kolem jeho pláží.
Tato trasa vám zabere asi 2 hodiny a je dlouhá 6,5 km.
Další Bolevecké rybníky a zajímavá místa v okolí
Hezkou trasou je také cesta kolem Třemošenského (4,2 ha), Kamenného (5,3 ha) a Šídlovského rybníka (3 ha).
Zbývající Bolevecké rybníky:
- Strženka (1,4 ha)
- Nováček (0,88 ha)
- Rozkopaný (0,3 ha)
Další zajímavosti v okolí rybníků:
- Kolomazná pec
- Pískovcová skalka Pupek
- Petrovská díra
- Menhir
- Bílá Hora