Hlavní obrázek

Co dělat v Pardubicích?

Když se řekne Pardubice, jako první se mi vybaví Velká pardubická a perník. Proto naše kroky jako první vedli právě na dostihovou dráhu. Dále jsme navštívili historické centrum a krásný zámek.


Parkování v Pardubicích

Před návštěvou zámku a historického centra, jsme zaparkovali v obchodním centru Grand na náměstí Republiky. Hodina stání stojí 20 Kč a celý den pak 100 Kč.

Dostihová dráha a Velká pardubická

Adresa: Pražská 607, 530 02 Pardubice VI. – Zelené Předměstí

U závodiště můžete parkovat na parkovišti – u Závodiště. Odtud je to jen kousek k hlavním tribunám. Vstup do areálu je zdarma.

Prohlídku areálu jsem začali právě u hlavní tribuny, prohlédli jsme si tabulky vítězů a podívali se na cílovou rovinku.

Poté jsme si prošli i část závodní dráhy a podívali se na nejznámější překážky jako je třeba Taxisův příkop.

130. Velká pardubická se koná již 11. 10. 2020!

V areálu je možné absolvovat komentovanou prohlídku s průvodcem. Dospělý zaplatí 50 Kč a dítě 30 Kč. Dozvíte se spoustu zajímavých informací z tohoto nejznámějšího českého závodiště. Prohlídka trvá jednu hodinu, konají se ve všední dny a je třeba rezervace předem.

Historické centrum Pardubic

Pardubické historické centrum je krásné. Z náměstí Republiky jsme si udělali procházku okolo kostela sv. Bartoloměje na Pernštýnské náměstí, kde stojí nádherná novorenesanční radnice upravena v letech 1892 – 1894.

Uprostřed náměstí stojí Mariánský sloup, jde o poděkování Panně Marii za to, že se Pardubicím vyhla morová epidemie v roce 1680.

Na náměstí je několik kaváren, restaurací a cukráren, takže hlady v Pardubicích určitě trpět nebudete 🙂

Na náměstí je několik historických budov, které by neměly uniknout vaší pozornosti:

  • Dům č. 3 s plastikou sv. Václava
  • Wernerův dům
  • Dům U Jonáše
  • Stará lékárna
  • Zelená brána

Z hlavního náměstí jsme poté pokračovali Pernštýnskou ulicí na zámek.

Zámek Pardubice

Zámek Pardubice patří k jednomu z nejkrásnějších zámků, které jsem v České republice navštívila. Bohužel jsme se nemohli podívat do interiéru, jelikož na zámku probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Areál zámku je ale otevřený celoročně každý den od 6 do 20 hodin. 

Historie zámku

Původní hrad byl postaven pravděpodobně ve 13. století. Vodní hrad  byl postupně přebudován pány z Pardubic. 

K velké úpravě došlo v době husitských válek, kdy byl hrad obehnán novou kamennou hradbou se střílnami.

V roce 1490 koupil panství Vilém z Pernštejna a v Pardubicích začala Pernštejnská éra. Rod Pernštejnů nechal hrad přestavit do podoby renesančního zámku.

V letech 1574-1579 dostal zámek novou sgrafitovou fasádu. 

Zajímavost z Pardubického zámku

Fortifikační systém pardubického zámku představuje vrchol v pozdně gotické opevňovací technice. Systém je tvořen mohutným hliněným valem s nárožními rondely. Úpatí chránila hradba se střílnami a široký příkop, který se v případě nebezpečí mohl zavodnit.

Prohlídky na zámku a v okolí

  • Od hradu k zámku – procházka po exteriérech (45 minut – dospělý 70 Kč/ děti 35 Kč)

Momentálně probíhá na zámku velká rekonstrukce, proto se konají prohlídky pouze v exteriérech.

  • Po stopách Pernštejnů v Pardubicích – procházka s výkladem po významných Pardubických stavbách (60 minut – dospělý 140 Kč/ děti 70 Kč), minimálně 5 osob, je nutná rezervace předem

Co dalšího v Pardubicích navštívit

  • Aquacentrum Pardubice
  • Pivovar Pernštejn
  • Východočeské muzeum v areálu zámku
  • Muzeum perníku a pohádek

Výlety nedaleko Pardubic

Výšlap na Velkou Deštnou

Nejvyšší horou Orlického pohoří je Velká Deštná měřící 1115 metrů. Turistika je naším nejoblíbenějším sportem a tak bylo zdolání této hory jasným cílem jarní dovolené 2019. Vydáme se na ni společně z Luisina údolí. Parkování Jedním z výchozích bodů na vrchol Velké Deštné je Luisino údolí, kde se nachází prostorné...

Výšlap na Velkou Deštnou Přečíst celé

Rychnov nad Kněžnou - 6 tipů na výlet v okolí

O Orlických horách se říká, že patří mezi jednu z nejčistších lokalit České republiky. Na takové označení mají bezpochyby právo. Po třech dnech jsme s manželkou Maňánkou potkali jen minimum turistů (v porovnání s Krkonoši nebo Šumavou téměř nikoho), krajina je bez odpadků a přírody se stroje ještě nestihly dotknout.

Rychnov nad Kněžnou - 6 tipů na výlet v okolí Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru