Rozlehlou zříceninu hradu Hukvaldy najdeme ve stejnojmenné obci Hukvaldy v Moravskoslezském kraji. Obec Hukvaldy je známá hlavně díky skladateli Leoši Janáčkovi a lišce Bystroušce.
- Kde zaparkovat?
- Kudy na hrad?
- Obora Hukvaldy
- Liška Bystrouška a Leoš Janáček
- Historie hradu Hukvaldy
- Co na hradě uvidím?
- Otevírací doba a vstupné
- Hrad Hukvaldy a kultura
Kde zaparkovat?
Tři placené parkoviště se nacházejí hned u náměstí a autobusové zastávky Hukvaldy. Poplatek je všude stejný, za den parkování zaplatíte 50 Kč.
Kudy na hrad?
Z parkoviště se vydejte směrem do kopce ke kostelu (cestou minete dvě příjemné kavárny kam si můžete zajít na něco dobrého). Od oborní brány pak vede červená turistická stezka až k hradu. K hradu se dostanete ze dvou směrů. Pro kočárky doporučujeme ten okolo sochy lišky Bystroušky. Cesta ze druhého směru je poměrně prudká a vede po lesní cestě.
Obora Hukvaldy
Pod hradem se nachází obora s daňky a muflony, která patří k nejstarším v ČR. První zmínky o oboře sahají již do roku 1567. Obora má velmi členitý terén tvořený převážně bukovými porosty a lipovými alejemi. Cesta na hrad Hukvaldy je tak velmi příjemná.
- v letní sezóně je obora přístupná každý den od 7:30 do 20:30
Liška Bystrouška a Leoš Janáček
Pod hradbami hradu čerpal inspiraci i světoznámý hudební skladatel Leoš Janáček (rodák z Hukvald – ve městě najdeme také jeho rodný dům). Na jeho památku byla v oboře umístěna bronzová socha lišky Bystroušky. Současná socha je kopií té původní, která byla v roce 2015 odcizena.
Leoš Janáček se narodil v roce 1854 a byl světově uznávaným skladatelem klasické hudby. Je ceněn pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby. Mezi nejvýznamnější díla patří Její pastorkyňa, Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos nebo Z mrtvého domu.
Historie hradu Hukvaldy
Hrad pochází z poloviny 13. století. Během své historie odolal řadě útoků a obléhání. Od 18. století, ale přestal být využíván a jeho stav se výrazně zhoršil po požáru v roce 1762.
Nejzachovalejší částí hradu je kaple sv. Ondřeje
Věděli jste, že? Hrad Hukvaldy patří k největším moravským hradům?
Co na hradě uvidím?
- Z věže hradu se návštěvníkům naskytne krásná vyhlídka na Beskydy, Kopřivnici, Příbor nebo Ostravu
- Na prvním nádvoří stojí kaple sv. Ondřeje z roku 1602
- Mohutný palác s rozhlednou a nádvoří
- Hradní brány
- Domek správce hradu
- Dělovou baštu
- Sklepy
- Boskovickou přístavbu
Otevírací doba a vstupné
Hrad je otevřen každý den kromě pondělí v letní sezóně od 9 do 18 hodin, v květnu a září do 17 hodin a dubnu a říjnu do 16 hodin.
- základní vstupné 90 Kč
- děti, studenti a senioři 50 Kč
- rodinné vstupné 230 Kč
Každou celou hodinu od 10 hodin se konají komentované prohlídky (neprovádí se pouze ve 12:00).
Hrad Hukvaldy a kultura
Na romantické zřícenině se často konají nejrůznější kulturní akce. Každý rok na začátku léta se zde koná Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.