Kdo se někdy pohyboval v okolí Starého Plzence, určitě zaznamenal zříceninu hradu Radyně majestátně se tyčící nad okolním lesem. Hrad pochází ze 14. století a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti při prozkoumávání Plzně a jejího okolí.
Jak se na hrad dostanu?
Autem
Jako vždy je nejsnažším způsobem jak se na hrad dostat, cesta autem. Parkoviště se totiž nachází přímo pod hradem u restaurace Pod Radyní.
Autobusem
Z Plzně jezdí do Starého Plzence autobusy číslo 50 a 51. Ze zastávky Starý Plzenec, vilová čtvrť se vydejte do kopce po žluté turistické stezce. Na hrad je to odtud 1,5 km.
Vlakem
Do Starého Plzence jezdí také vlaky. Vlaková zastávka se nachází naproti základní škole. Počítejte s tím, že pokud přijedete vlakem, rozhodně se více zapotíte. Celou dobu se jde do kopce a cesta na hrad je dlouhá 2,5 km.
My většinou chodíme na Radyni pěšky z Plzně Černic po žluté turistické stezce. Tato procházka je dlouhá 11 km tam i zpět.
Hrad Radyně
Královský hrad Radyně pochází ze 14. století, postaven byl za vlády Karla IV. Dříve se hrad jmenoval Karlskrone, ale název se příliš neujal a tak se mu začalo říkat podle kopce na kterém stojí – Radyně.
Stavitelem hradu byl jmenován Michal Parléř z rodiny slavného architekta Petra Parléře. Hrad zajišťoval bezpečnost na obchodní cestě z Norimberka do Prahy.
V 16. století za vlády hejtmana Racka hrad vyhořel. Poté se na Radyni vystřídali rody pánů ze Šternberka, Kokořova, Chudenic a Valdštejnové.
V roce 1920 koupila hrad plzenecká obec. V současné době je Radyně v péči Starého Plzence a během několika let prošla řadou rekonstrukcí.
Otevírací doba a vstupné
V hlavní sezóně je hrad otevřen od úterý do neděle mezi 10 a 18 hodinou. Plné vstupné činí 40 Kč, děti a senioři zaplatí 30 Kč.
Zřícenina hradu se tyčí na stejnojmenném kopci ve výšce 567 m. n. m. Jde o typickou dominantu celého Plzeňska a z věže je krásný výhled do širokého okolí.
Hradní věž
Ve věži se nachází stálá pohádková expozice s tajemnými bytostmi, které podle pověstí na hradě žili. Na vrcholu věže je k dispozici pozorovací dalekohled a mapy pro snadnější orientaci po okolí.
Na věž vysokou 22 metrů vede 114 schodů.
Občerstvení u Radyně
Vedle parkoviště je možné se občerstvit v malém stánku třeba točenou Kofolou. Na dobrý oběd si můžete dojít do restaurace Pod Radyní, která stojí vedle informačního centra.
Pověst o Radoušovi
Pověst vypráví o vladykovi Hrozislavovi, který se ženou čekal potomka. Žena si přála dceru a když se dozvěděla, že se narodil syn, vykřikla, že by porodila radši osla. A tak se jí narodil chlapec s oslíma ušima, kozlí bradkou a kančími zuby. Chlapce vychovali cizí lidé a začali mu říkat Radouš.
Lidé se mu kvůli vzhledu často posmívali a tak když vyrostl utekl do pusté krajiny. Jednoho dne narazil na starce, kterému ukradl starodávnou černou knihu. V knize byla podivná znamení, které se Radouš pokoušel přečíst. Najednou se před ním objevil skřítek a zeptal se Radouše jaké má přání.
Radouš si přál pevný hrad, který nazval Radyně. Skřítci Radoušovi dlouho plnili přání. Vzal si mladou ženu se kterou měl syna. Dítě, ale vypadalo stejně jako jeho otec a tak jej Radouš i se ženou zabil a pohřbil ve sklepení hradu.
Radouš se ničeho nebál, kromě bouřky, před kterou jej měl chránit medailonek jeho matky.
Jednoho dne přišla bouřka, Radouš byl právě na věži a tak rychle seběhl dolů. Medailonek po cestě ztratil, do věže uhodil blesk a Radouš zůstal pohřben v troskách vlastního hradu.
Dodnes prý Radouš hlídá se svým černým psem poklad v hradním sklepení.