Správné oblečení je základem pro pohodlné cestování. Nikdo se nechce 8 hodin mačkat v uplých kalhotech v letadle nebo autě, stejně tak je důležité volit funkční materiály, které vás udrží v suchu i v náročnejších podmínkách. Oba dva máme radši sportovní kousky, které nikde neškrtí. Co si oblékáme na naše cesty?
Oblečení do letadla
Pro cestování letadlem je nejdůležitější pohodlí. Snažíme se proto vždy oblékat do volnějších kalhot, nebo tepláků s volnější gumou (já případně legín). K tomu volíme volné tričko a mikinu, jelikož je někdy v letadle docela zima.
Na dlouhé cesty letadlem se nám osvědčilo přibalit do příručního zavazadla šátek a teplé ponožky. Věřte mi – při 12hodinovém letu, kdy vám na hlavu fouká klimatizace, to určitě oceníte.
Protože nelétáme úplně lowcost lety, vždy máme dostatek prostoru v odbaveném kufru – nemusíme tak na sebe věšet bundy a pláštěnky jen proto, aby nám vyšla váha a velikost příručního zavazadla.
Oblečení do auta
Cestujeme-li autem, oblékáme podobné oblečení jako do letadla. Nejčastěji si tedy bereme nějaké sportovní tepláky, tričko a mikinu. V létě pak sportovní kraťasy, tričko či volné tílko.
Džíny nebo uplé kalhoty určitě nejsou nejlepší volbou, zmáčknuté břicho je to poslední co při cestování chcete řešit. 🙂 Pokud plánujeme chodit po městě, ale až třeba po třech hodinách jízdy, i tak jedeme v pohodlném oblečení a pak se převlékáme na místě. Ať reprezentujeme, že jo.
Oblečení na cesty by mělo být prodyšné, ideálně bavlněné. Co se týče obuvi, do letadla i auta obouváme sportovní tenisky se zavazováním na tkaničky, které lze v případě otékání nohou povolit.
Při cestě na jih Francie zvolil Petr Crocsy a v půlce cesty řídil jen s adaptivním tempomatem a naboso. 14 hodin v autě by znamenalo po vyzutí do ponožek jen zelený dým a vypálený kruh v trávě.
Oblečení na kratší výlet
Na výlety po hradech, zámcích a rozhlednách volíme sportovní tenisky a pohodlnější oblečení, které je vhodné jak do přírody, tak na prohlídku zámku.
Oblečení na cesty nejčastěji kupuji online, Petr naopak preferuje kamenné obchody. V posledních měsících (vlastně už i letech) jsme přešli oba do online světa. Velikostní tabulky se docela posunuly a kromě turistických bot za vyšší tisíce se dá koupit bez zkoušení snad všechno.
Sportovní oblečení nejčastěji objednáváme asi na Zalando Lounge, kde se dají sehnat pěkné kousky za fajn ceny. Nedávno jsem si tam objednala dlouhé turistické kalhoty, sportovní kraťasy, volné tílko, mikinu a sportovní boty Puma Fuse. Petr rozšířil svoji sbírku sportovních kraťas o další dva kusy, protože v kraťasech cestuje nejradši, hned jak to teploty dovolí. Potěšily nás dobře řešené popisy velikostí včetně výšky modelu, na kterém je produkt nafocený.
Kromě Zalanda se čas od času podíváme na nějaký módní srovnávač nebo sportovní speciálky. Dost často po sestrách zdědím nějaký ten kousek, ze kterého zdárně vyrostly. 🙂
Oblečení na túru
Základem pro úspěšnou a dlouhou túru jsou jednoznačně kvalitní turistické boty. Já už několik let běhám po horách v botech Salomon s Gore-texovou membránou. Stejně tak Petr nosí boty Salomon XA PRO 3D GTX M. Oblíbili jsme si je pro jejich nízkou hmotnost, dobrou přilnavost a dostatečné tlumení došlapu. Hlavně ty XA Pro 3D GTX M jsou super prodyšné a mají tak akorát tvrdou podrážku na cesty i po kamení. Na naše výlety naprosto stačí.
Na túry vyrážíme ve sportovních volných kraťasech, funkčním tričku (tílku) a mikině. V batohu pak nechybí lehká větrovka a pončo do deště z Decathlonu.
Hmotnost batohu se snažíme minimalizovat – po zkušenostech ze Slovinska, kdy Petr nesl celou fotovýbavu, 2 lahve s vodou a adventure menu (cca 12 kg) v “neturistickyzaměřeném” batohu, myslíme na každý gram navíc.
Dlouho jsme uvažovali nad barefoot obuví, jako doplňkem k těžkým Garmontům (GTX Dragontail) nebo Salomonům. Nakonec jsme si ale pořídili boty Skinners (vypadají jako ponožky), které se dají jednoduše sbalit do ruličky a vy je tak můžete mít vždycky po ruce. Máme je primárně jako rezervní boty, kdybychom zmokli, takže úspora rozměrů a hmotnosti rozhodla.
Oblečení na kolo
Na kolo se neoblékáme nijak překvapivě – vyrážíme obvykle za rozumného počasí v hlavní cyklosezóně. Lze tedy vyjet v klasickém cyklodresu a kraťasech s cyklovložkou. Oba máme dresy s kšandami, díky čemuž nám nelezou záda ven.
Zimní oblečení na cestách
Zimní cestování je pro nás trochu speciální. Na výlety nejezdíme tolik, jako v létě, a proto nemáme žádnou speciální výbavu. Když vyrazíme na zasněžený Poledník nebo na procházku kolem Padrťských rybníků, máme obvykle termoprádlo, lyžařské kalhoty a když je opravdu zima, tak i lyžařskou bundu.
Nutno podotknout, že naše zimní výbava sice není speciální na turistiku, ale jen Petrova bunda stála přes 8 tisíc (Salomon s membránou 20 000 / 20 000) a kalhoty další 3 a půl tisíce. Za kvalitu se zkrátka platí. 🙂
A v čem cestujete vy?