Hlavní obrázek

Jak vybrat páteřák (chránič páteře)?

Chránič páteře, běžně nazývaný páteřák sice není při lyžování povinný, ale na svahu v něm vídáme stále více lyžařů. A je to moc dobře. Páteřák je důležitým prvkem pro zvýšení bezpečnosti na sjezdovce, který dokáže ochránit před vážným úrazem.

Společně s úrazy hlavy patří úrazy páteře k nejvážnějším zraněním při lyžování, a proto není od věci si páteřák také pořídit.

Obecně se páteřáky dělí do několika skupin:

  • multisport chrániče – vhodné pro různé sportovní aktivity (i motorku)
  • chrániče pro cyklistiku – více odvětrané, konstrukce je přizpůsobena pozici na kole (ohnutá záda)
  • chrániče pro zimní sporty – více zateplené

Při výběru sledujte zejména bezpečnostní certifikaci, která páteřáky dělí do dvou ochranných tříd. Touto problematikou se zabývá norma EN 1621-2. Lepší ochranné vlastnosti mají páteřáky třídy 2.

Páteřáky dle tvrdosti

Měkké páteřáky

Vyrábí se ze speciální hmoty, která se přizpůsobí tvaru těla a neomezuje vás tolik při pohybu. Po nárazu hmota ztvrdne a pohltí jeho energii. Některé modely se vyztužují tenkou kovovou pleteninou nebo karbonovým vláknem. Měkké páteřáky vynikají svou nízkou hmotností a jsou pohodlnější než páteřáky skořepinové.

Pokud vám nevyhovuje páteřák s klasickým upnutím (chránič páteře je k tělu připevněn pomocí šlí a pásu okolo pasu), můžete si pořídit pohodlnou vestičku, která se vpředu zapíná na zip.

Tvrdé páteřáky

Vnější vrstva je vyrobena z pevné skořepiny, která je obvykle rozdělena do několika segmentů. Díky tomu chrániče kopírují prohnutí páteře. Pod svrchní vrstvou, jenž má za úkol rozložit sílu nárazu, se nachází měkká absorpční vrstva tlumící energii, která pronikne přes vnější vrstvu.

Výhodou skořepinových (tvrdých) páteřáků je větší bezpečnost včetně většího pocitu bezpečí. Nevýhodou je naopak vyšší hmotnost a menší pohodlí než u měkkého chrániče páteře.

Jak poznat správnou velikost páteřáku

Aby páteřák správně plnil svoji funkci, je potřeba jej nosit ve správné pozici. 

  • protektor by měl sahat od krčních obratlů až ke kostrči
  • protektor nesmí vystupovat nad linii ramen
  • musí co nejlépe sedět na těle (bez volných prostorů mezi chráničem a zády)
  • neměl by se na zádech posouvat (proto jsou páteřáky vybaveny bederními pásy, řemínky nebo šlemi)
  • páteřák noste vždy na první vrstvě oblečení (většinou funkční prádlo)

Pro základní orientaci je většinou přímo na chrániči uvedeno rozpětí tělesné výšky, někdy se také uvádí délka trupu od pasu k rameni nebo obvod pasu. Před vyzkoušením se tak můžete orientačně změřit pro rychlejší nalezení správné velikosti.

Odvětrání a zateplení páteřáku

Tvrdé i měkké páteřáky mají systém odvětrávání v podobě různých otvorů nebo mřížek. Kvalitnější a dražší páteřáky jsou pak vybaveny spodní měkkou vrstvou z funkčních materiálů, která napomáhá odvodu potu od těla.

Jak se o páteřák starat?

Páteřák omývejte pouze vodou nebo slabým mýdlovým roztokem, aby nebyly poškozeny materiály, ze kterých je vyroben. Pro skladování je vhodné suché místo bez většího výkyvu teplot. Zamezte také slunečnímu svitu.

Pokud je páteřák viditelně poškozen, je potřeba jej nahradit za nový. Poškození totiž pochopitelně ovlivňuje jeho funkčnost při rozložení energie nárazu.

Určení páteřáku

  • dámské
  • pánské
  • dětské

Jednotlivé páteřáky se od sebe liší velikostí a tvarem vzhledem k anatomické odlišnosti dámského, mužského a dětského těla.

Jak vybrat sjezdové lyže

Koupit hned první lyže, které se vám dostanou do rukou, jen kvůli jejich krásné barvě není zrovna nejlepší nápad. Lyžovat na nich nejspíš půjde, ale pravděpodobně zdaleka ne tak dobře jako na lyžích, které vzejdou jako vítěz správného výběru. Výběru lyží je třeba věnovat nějaký ten čas a začít s...

Jak vybrat sjezdové lyže Přečíst celé

Jak vybrat lyžařské hůlky

Lyže, lyžařské boty, helmu a brýle máte, do kompletní základní výbavy vám tak už chybí poslední kus – lyžařské hůlky. Při výběru lyžařských hůlek je důležité dbát především na jejich správnou délku. Dále by nás měla zajímat také jejich pružnost a ohebnost. Délka hůlek Druhy holí Madla, rukojeti a pásek...

Jak vybrat lyžařské hůlky Přečíst celé

Jak vybrat lyžařské brýle

Lyžařské brýle by měl používat každý sjezdař, protože jsou opravdu velmi důležitou pomůckou, která zvyšuje komfort a bezpečnost jízdy. zlepšují vidění, když svítí slunce nebo padá sníh chrání oči před mechanickým poškozením (větev, slalomová tyč, kotva vleku, krystalky ledu) poskytují ochranu před chladem Pokud se vám zdá, že jsou všechny...

Jak vybrat lyžařské brýle Přečíst celé

Jak vybrat lyžařskou helmu

Lyžařská helma by neměla chybět v základní výbavě žádného lyžaře. I přesto, že v České republice není povinná, na svahu mnoho lyžařů bez helmy nepotkáme. A je to dobře, úrazy hlavy patří totiž k těm nejvážnějším. Říkáte si, že když jedete jen dvakrát ročně na hory, tak se vám helma...

Jak vybrat lyžařskou helmu Přečíst celé

Adventure Menu - recenze: jídlo na cestách

Na našich cestách není vždy jednoduché zajít na oběd, především při delších tůrách v horách. Po 4 nebo 5 hodinách stoupání si moc rádi pochutnáme na teplém jídle, které navíc nezabere moc místa v batohu. A věřte, že knedlo-vepřo-zelo s výhledy do údolí, si zamilujete. Proč Adventure menu? Při cestování:...

Adventure Menu - recenze: jídlo na cestách Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Podnikatel workoholik, nedokončený miliardář. SEO a PPC na volné noze, terasy, pergoly nebo nábytek v KKN works, spoluzakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru