Hlavní obrázek

JR Pass – jak si ho zařídit a kdy se vyplatí

Chystáte-li se v Japonsku cestovat vlakem, pak byste měli zvážit pořízení předplacené jízdenky JR Pass. Jak si ji objednat, kolik stojí a kdy se vám vyplatí?

Co je to JR Pass

Japan Rail Pass (zkráceně JR Pass) je speciální japonská jízdenka, která je určená turistům, kteří se po Japonsku rozhodli cestovat vlakem. Díky JR Passu můžete neomezeně cestovat, protože platí na většinu vlaků provozovaných JR Group a to i na šinkansen, regionální vlaky a místní vlaky (vztahuje se i na vybrané autobusy a trajekty).

Druhy JR Pass

Existují dva druhy JR Pass. Jízdenka pro standardní třídu (ordinary) – základní verze a pak Green Car – vyšší a luxusnější třídy (něco jako 1. třída v Evropě).

Za nás postačí třída ordinary, protože všechny japonské vlaky jsou čisté, pohodlné a prostorné.

Platnost JR Pass

JR Pass můžete zakoupit s platností na 7, 14 nebo 21 dní. Platnost jízdenky začíná od prvního dne použití. My jsme měli zakoupený JR Pass na 7 dní jelikož jsme přiletěli do Osaky, odkud jsme 4 dny vyjížděli na výlety vlaky do okolních měst a jeden den jsme přejížděli šinkanseme do Tokia, kde jsme již následně JR Pass nepotřebovali (na metro jsme si pořídili nabíjecí Suica kartu).

Cena JR Pass

  • dospělý zaplatí v třídě standard na 7 dní 329 USD, na 14 dní 526 USD a na 21 dní 658 USD (ceny v roce 2024)
  • děti 6-11 let na 7 dní 165 USD, 14 dní 263 USD a 21 dní 329 USD

Jak si JR Pass objednat

JR Pass objednávejte pouze na oficiálních stránkách s dostatečným předstihem před plánovanou cestou. V horním menu zvolte zelené tlačítko Order Your JRPass. Následně si vyberete, pro kolik osob jízdenku potřebujete a s jakou platností. Poté klikněte na BOOK NOW. V následujícím kroku se vyplňuje vaše jméno, národnost, datum narození (pro všechny cestující) a datum plánovaného použití (nemusí být přesné). Po vyplnění přejděte na další krok, kde potvrďte, že všichni cestující mají nárok na JR Pass. 

Krok číslo 3 vám umožňuje zvolit služby navíc jako je wi-fi nebo neomezená data, za nás je to zbytečné. 

V kroku číslo 4 vyplňte vaši adresu, na kterou bude zaslána poukázka. Raději si ji vícekrát zkontrolujte. 

Krok číslo 5 je poslední, uvidíte zde shrnutí. Poukázka vám bude zaslána společností FedEx za 15 USD (doma jsme ji měli asi za týden). Překontrolujte si všechny údaje, zaškrtněte políčko, že souhlasíte s podmínkami a přejděte k platbě (PROCEED TO PAYMENT).

Po zaplacení je hotovo a jen čekáte, až vám na adresu přijde poukázka.

Aktivace v Japonsku

Následně po příletu do Japonska vám imigrační úředník nalepí do pasu nálepku Temporary Visitor, to je důležité pro vydání samotného JR Passu.

V pobočce JR Ticket Office si pak jízdenku aktivujete. Úředníkovi předložíte poukazy, které vám přišly FedExem a pas s nálepkou Temporary Visitor. Vyplníte formulář, kde uvedete počáteční den platnosti vaší jízdenky. Úředník vám následně vydá samotné jízdenky a můžete začít jezdit.

V Osace na letišti se kancelář JR Office nachází naproti vlakové stanici. Má poměrně velkou ceduli JR Ticket Office a tak ji jistě nepřehlédnete.

Rezervace sedadel

Díky JR Pass si můžete předem rezervovat místenky v šinkansenu. Kanceláře JR najdete téměř ve všech stanicích JR. My jsme místenky na šinkansen rezervovali na hlavním nádraží v Osace dva dny předem před odjezdem.

Kdy se vám vyplatí

JR Pass se vám vyplatí pouze tehdy, pokud se rozhodnete opravdu hodně využívat vlakovou dopravu a také tehdy, kdy máte v plánu alespoň jednu dlouhou cestu po Japonsku.

My jsme jízdenku využili na následující cesty:

  • Osaka – Kjóto a Kjóto-Osaka
  • Osaka-Kobe a Kobe-Osaka
  • Osaka-Nara a Nara-Osaka
  • Osaka-Hirošima a Hirošima-Osaka (jízda šinkansenem)
  • Osaka-Tokio (jízda šinkansenem)

V tomto případě se nám již JR Pass vyplatil. Díky JR Passu bylo cestování jednoduché a nemuseli jsme se pokaždé zdržovat kupovaním jednotlivé jízdenky.

Co vidět v Japonsku za 14 dní

Za 14 dní v Japonsku toho lze zažít spoustu. Díky tomu, že je doprava v Japonsku velice spolehlivá a vlaky a autobusy jezdí téměř všude, není problém navštívit hodně míst i za krátkou dobu. A v rámci naší dvoutýdenní dovolené jsme toho stihli vlastně poměrně dost. 🙂 My jsme stihli...

Co vidět v Japonsku za 14 dní Přečíst celé

Co vidět v Ósace

Ósaka se stala naším domovem na 6 nocí. Přiletěli jsme na letiště Kansai a do centra jsme se pohodlně dostali vlakem asi za 45 minut. Díky výborné poloze Ósaky se odtud snadno dostanete na výlety do dalších měst jako je Nara, Kóbe nebo Kjóto.  O městě Ósaka Ósaka, pulzující srdce...

Co vidět v Ósace Přečíst celé

Kjóto - tipy na místa, která navštívit

Do Kjóta jsme vyrazili z Ósaky na jednodenní výlet vlakem. Ve městě nás nejvíce zaujal hrad Nidžó a bambusový prales. Kvůli velkému horku jsme nestihli navštívit všechna místa, ale i tak to byl nabitý den. Cesta z Ósaky Z Ósaky se do Kjóta dostanete snadno z hlavního ósackého nádraží např....

Kjóto - tipy na místa, která navštívit Přečíst celé

Co vidět v Tokiu

V Tokiu jsme strávili více než týden a tak jsme měli možnost toto město poznat dopodrobna. Místa, která nás nejvíce zaujala rádi doporučíme i vám. O Tokiu Tokio je hlavním městem Japonska, to ví asi každý. Je to také jedna z největších a nejlidnatějších metropolí na světě. Tokio leží na...

Co vidět v Tokiu Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru