V Bangkoku jsme strávili dva dny a bylo nám jasné, že rozhodně musíme stihnout návštěvu Královského paláce. K unikátní stavbě jsme přijeli lodí po řece Chao Phraya a čekal na nás nezapomenutelný architektonický zážitek.
- Vstupné a otevírací doba
- Co si obléct?
- Historie
- Uvnitř areálu
- Wat Phra Kaew
- Královský Pantheon – Prasad Phra Thepbidon
- Pagoda – Phra Si Rattana Chedi
- Phra Maha Monthien
- Chakri Maha Prasad – Trůnní sál Chakri
- Pavilon Anhonphimok
- Dusit Maha Prasad – Trůnní sál Dusit
Info: Celý areál má rozměry asi 500 x 400 metrů a je obehnán bílými hradbami.
Vstupné a otevírací doba
Adresa: Na Phra Lan Road, Rattanakosin
Chrám je otevřen denně od 8:30 do 15:30. Platí se zde jednotné vstupné 500 BTH. Doporučujeme zde být hned ráno na otevírací dobu, později se u pokladny tvoří dlouhé fronty a nemuseli byste tak stihnout projít celý areál.
Co si obléct?
V celém areálu platí striktní nařízení ohledně oblečení. Na sobě musíte mít dlouhé kalhoty a zakrytá ramena. Před hlavním vstupem do chrámu je několik obchodů se suvenýry, kde se případně dají dlouhé kalhoty a šátek zakoupit. Šátky za drobný poplatek půjčují a v hlavním areálu hned u vstupu, kde správné oblečení kontroluje ochranka.
Něco málo z historie paláce
Výstavba paláce byla zahájena již v roce 1782. Měl sloužit jako sídlo Thajského krále a místo, kde bude uložena soška nejuctívanějšího Smaragdového Buddhy. V dnešní době žije královská rodina v Dusitu, palác Wat Phra Kaeo je, ale stále nejposvátnějším chrámem v celém Thajsku.
Palác se stále využívá pro oficiální akce a královské obřady.
Věděli jste, že: Královský palác je nejoblíbenější turistickou atrakcí v Thajsku?
Co uvidíte uvnitř areálu
Uvnitř rozlehlého areálu narazíte na buddhistické stúpy, chrámový komplex, nebo maketu známého kambodžského Angkor Wat.
Palác v Bangkoku se skládá z mnoha budov, sálů a pavilonů. Dělí se na vnitřní, střední a vnější část. Vnitřní část bývala určena pouze ženám, ve střední části se nacházely královské haly a sály a vnější část pak sloužila jako státní kanceláře.
Začátek prohlídky – Wat Phra Kaew
Prohlídka paláce začíná u vchodu do Královské kaple Wat Phra Kaew umístěné v severovýchodní části komplexu. Wat Phra Kaew je nejsvětějším buddhistickým chrámem v celém Thajsku. Ukrývá v sobě 66 cm vysokou sošku Smaragdového Buddhy (nejuctívanější soška v Thajsku). Soška je posazena na zlatém oltáři a na začátku každé sezóny ji král osobně převléká. (sošku je přísně zakázáno fotit).
Info: Budovy jsou zdobeny barevnými kytičkami ze skla a keramiky, nebo mozaikou.
Královský Pantheon – Prasad Phra Thepbidon
Stavba byla postavena v polovině 19. století za vlády Ramy IV., který sem původně chtěl umístit sošku Smaragdového Buddhy. Po dokončení stavby se mu ale chrám zdál malý a tak soška skončila ve Wat Phra Kaew. Nakonec sem Rama IV. umístil 5 soch jeho předchůdců z Dynastie Chakri.
Pagoda – Phra Si Rattana Chedi
Pagoda ve Srí Lanském stylu pochází z poloviny 19. století. Nejposvátnější část královské kaple – jsou zde ukryty Buddhovy relikvie.
Po prohlídce Pagody se přesouváme k samotnému Královskému paláci.
Phra Maha Monthien
Seskupení několika budov, kde se nachází korunovační místnost, královská jídelna a residence tří králů dynastie Chakri.
Chakri Maha Prasad – Trůnní sál Chakri
Velkolepá budova pocházející z roku 1882 je snadno rozpoznatelná mezi ostatními. Navrhl ji anglický architekt John Chinitz.
Hlavní budova je postavena v imperiálním viktoriánském stylu a je zakončena třemi typicky thajskými špičatými věžičkami.
Pavilon Anhonphimok
Původně dřevěná budova postavená králem Mongkutem. Sem býval dopravován král na nosítkách a oblékal si zde úřední roucho, před tím než přijal audienci v přilehlém Trůnním sále.
Dusit Maha Prasad – Trůnní sál Dusit
Trůnní sál byl postaven v roce 1784 jako přijímací hala. Jedná se o první cihlovou stavbu ztvárněnou v thajském stylu. K vidění je zde původní teakový trůn krále Ramy I.
Dnes slouží ke každoroční slavnosti výročí Dne korunovace a také jaké márnice, kde jsou vystaveni příslušníci královské rodiny, než jsou oficiálně zpopelněni.