Lysá hora je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Vrchol leží ve výšce 1324 m. n. m. a patří k oblíbeným turistickým cílům v této oblasti. Ne nadarmo se tak Lysé hoře přezdívá královna Beskyd.
Kudy na Lysou horu
Na Lysou horu se dostanete minimálně ze čtyř směrů. Po červené z Ostravice, po žluté od nádrže Šance, po červené z rozcestí Křížové cesty, nebo po žluté z obce Krásná. My jsme pro zdolání vrcholu zvolili žlutou stezku vedoucí od vodního díla Šance. Čekalo na nás tak převýšení 956 metrů.
Žlutá turistická stezka od nádrže Šance
Přímo od parkoviště u nádrže Šance vede žlutá turistická stezka až na vrchol Lysé hory. Celou cestu jdete po lesní cestě (místy po kamenech) v příjemném stínu. Tuto stezku jsme volili právě proto, že v den návštěvy Lysé hory bylo krásných 30°C.
Po cestě minete rozcestí – Pod Čuplem a Kobylanka. Ke konci vede žlutá stezka po kamenech a je poměrně prudká.
Info: Cesta na vrchol je dlouhá 7 km a my jsme ji zvládli za 2 hodiny a 10 minut.
Vrchol Lysé hory
Již z dálky je vidět televizní vysílač, který byl na Lysé hoře postaven v 70. letech 20. století. Určitě se zajděte vyfotit k pomníku, na kterém je hladící místo, které si po zdolání pohlaďte 🙂
Na vrcholu jsou dvě chaty – Emila Zátopka a Bezručova chata, kde si můžete zakoupit nápoje, teplé jídlo nebo suvenýry. My jsme si dali moc dobrou česnečku a zelňačku a točeného Birella)
Obě chaty otevírají již kolem 7 hodiny ranní, to proto, že se na Lysou horu chodí často na pozorování východu slunce.
Z vrcholu je krásný výhled do všech světových stran. Za hezkého počasí tak budete mít celé Beskydy jako na dlani. Vidět jsou také Javorníky, Západní a Vysoké Tatry.
Tip: na vrcholu Lysé hory je nabíjecí místo pro elektrokola
Meteorologická stanice na Lysé hoře
Profesionální meteorologická stanice ČHMÚ je druhou nejvýše položenou stanicí v ČR. Stojí v nadmořské výšce 1 322 m. n. m. (Ta nejvyšší leží na Šeráku v Jeseníkách – 1 328 m.n.m.).
Cesta dolů z Lysé hory
Pro cestu dolů jsme zvolili červenou turistickou stezku vedoucí do Ostravice. Ta je celou dobu kamenitá a stínu si moc neužijete. Pro zdolání Lysé hory ji ale používá nejvíce turistů a bylo to znát. Na rozcestí Butořanka jsme se tak raději přešli na modrou stezku vedoucí kolem Mazáckých skal.
K autu jsme se dostali po cyklostezce 461.6113.
Info: Kousek pod vrcholem na červené stezce je památník obětem Lysé hory.
Délka naší trasy: 21 km
Časová náročnost: 4-6 hodin, záleží na trénovanosti