Jihočeské město Písek je známé hlavně díky kamennému mostu přes řeku Otavu. Kamenný most je nejstarším dochovaným mostem v České republice. Hezké je také centrum města s hradem a městskými hradbami.
- Kudy do Písku
- Parkování v Písku
- Kamenný most Písek
- Sochy z písku
- Náměstí a další památky
- Hrad Písek
- Kam na dobrý oběd?
Kudy do Písku
Ze západních a jižních Čech se do Písku pohodlně dostanete po silnici E49 vedoucí z Plzně do Českých Budějovic.
Město Písek leží 25 km od Strakonic, 45 km od Tábora a 110 km od Prahy.
Parkování v Písku
V Písku je několik parkovišť, ale osobně doporučuji to u výstaviště. Není placené a zaparkuje zde několik stovek aut. Do centra města je to odsud jen 1 km.
Kamenný most Písek
Most postavený v gotickém slohu je nejstarším dochovalým mostem v České republice. Řeku Otavu překlenuje asi 110 km od Prahy. Na mostě je několik replik barokních soch a kříž. Most byl postaven pravděpodobně ve třetí čtvrtině 13. století. za vlády Přemysla Otakara II.
Sochy z písku
Každý rok bývají v Písku na náplavce pod kamenným mostem umístěny sochy z písku. Na každou sochu je použito asi 20 tun písku a tak jde o zajímavou podívanou.
Náměstí a další památky
- Velké náměstí – historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou.
- Budova radnice – barokní budova stojí na Velkém náměstí. Postavena byla v letech 1740-1765, má dvě věže a moc hezké průčelí.
- Kostel Povýšení sv. Kříže – stojí na místě původního dominikánského kláštěra, který byl v roce 1419 zničen vyznavači kalicha.
- Sgrafitový dům u Černého orla – dům byl vystavěn v letech 1889-1890 v novorenesančním slohu, stavbu zdobí sgrafity a malby alegorických postav. Dnes se uvnitř nacházejí lékařské ordinace.
- Mariánský sloup na Alšovo náměstí – barokní dílo bylo vytvořeno jako připomenutí moru, který město postihl v roce 1713
- Socha sv. Floriána a kašna na Havlíčkovo náměstí
- Palackého sady, Schrenkův pavilon a hudební pavilon – tip na příjemnou procházku
- Městské hradby a hradební bašta – pozůstatky městského opevnění, které bylo vybudováno ve 13. století ve výšce 6 metrů
- Křižíkova elektrárna – nejstarší veřejná vodní elektrárna v Čechách. V roce 1887 František Křižík přestavěl mlýn na vodní elektránu, která později dodávala elektřinu pro veřejné osvětlení města Písku.
Hrad Písek
Z původního gotického královského hradu se do dnešní doby dochovalo jen západní křídlo s palácem. Další tři křídla byla kvůli požáru zbořena a nahrazena radnicí, pivovarem a kasárnami.
Uvnitř hradu se nachází Prácheňské muzeum s řadou expozic (rýžování zlata v Otavě, rybářství, historie města Písek).
- březen až září – každý den kromě pondělí od 9 do 18 hodin
- říjen až prosinec – každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin
- plné vstupné 40 Kč, snížené 20 Kč
Kam na dobrý oběd?
Až budete v Písku, určitě si zajděte na oběd do Kozlovny u Plechandy ve Svatotrojické ulici 164/5.
Velké porce, výborné jídlo, dobré ceny – co lepšího si přát.