Vánoce 2017 jsme strávili v exotickém Thajsku. Tato země nám jednoznačně učarovala i když první dojmy byly rozpačité. Z letadla jsme vystoupili po 12 hodinovém letu značně unavení v pět hodin ráno. V hotelu nás ale mohli ubytovat až ve dvě odpoledne a tak byl první den velmi náročný. Druhý den už to ale bylo lepší a tak se s námi nyní můžete vydat po stopách bangkokských památek.
Jak se dostat k nejznámějším památkám?
Bydleli jsme v hotelu Furama Silom ve čtvrti Bang Rak. Odtud bylo nejlepší se do centra vydat po řece Čao-Praja (แม่น้ำเจ้าพระยา). Ze zastávky Oriental stála jízdenka pro jednu osobu 10 BTH což je jen 7,50 Kč. Jízda po řece byla nezapomenutelná, na každé zastávce obsluha hlasitě píská a samotná loď také nejede zrovna potichu. Cestování to ale bylo pohodlné a hlavně rychlé. Asi za 20 minut jsme byli v cílové zastávce Maharaj kousek od velkého paláce.
Řeka Čao-Praja je dlouhá 1 200 kilometrů, z toho celých 400 kilometrů je vhodných pro lodní dopravu. Patří k jedné z hlavních dopravních tepen Bangkoku.
Grand Palace
Info: Před vstupem do Grand Palace si ženy musí obléci dlouhé neprůhledné kalhoty, nebo sukni a zakrýt si ramena. Muži by měli mít tričko s rukávy a kraťasy pod kolena. To platí ve všech buddhistických chrámech.
- Adresa: Na Phra Lan Road, Phranakorn
- Otevírací doba: Denně od 8:30 do 15:30
- Cena za vstupenku: 500 BTH
Důležité informace
Doporučujeme být u chrámu co nejdříve, později jsou u vstupu dlouhé fronty. Důležité je mít s sebou pas, jinak vás do areálu vůbec nepustí. Před vstupem ochranka kontroluje batohy a procházíte bezpečnostním rámem.
Samotný chrám je neskutečný, rozsáhlé monumentální stavby vás zaručeně zaujmou stejně tak jako nás. My jsme na prohlídce strávili asi 2,5 hodiny, a to nepatříme zrovna mezi turisty, kteří si vše prohlíží do detailu a dělají milion fotek.
Stavba Královského paláce začala v roce 1782. Do roku 1946 zde sídlila královská rodina. Celý komplex je obehnán velkou bílou zdí. Největší stavbou areálu je Chakri Maha Prasad neboli trůnní sál. Součástí areálu je také chrám Wat Phra Kaeo se známou smaragdovou soškou Buddhy.
Wat Arun
Po prohlídce Královského paláce jsme se opět po řece Čao-Praja přesunuli k chrámu Wat Arun. Lodní doprava v Bangkoku nejezdí jen dvěma směry, ale zaveze vás také z jednoho břehu na druhý. Ale pozor, není tomu tak na každé zastávce.
Wat Arun neboli Chrám úsvitu je jedním z nejznámějších chrámů v Thajsku. Historie sahá do 17. století. Dominantou tohoto chrámu je 82 metrů vysoká věž odkud je krásný výhled.
- Otevírací doba: denně od 8:30 do 17:30
- Vstupné: 50 BTH
Čínská čtvrť v Bangkoku
Být v Bangkoku a nepodívat se do rušné čínské čtvrti by byl hřích. Proto tam vedli i naše kroky. Z lodi jsme vystoupili na zastávce Rachawongse a na místo došli podle mapy, kterou jsme si vytiskli už doma v Plzni. To doporučujeme i vám, nejednou to v rušném Bangkoku oceníte.
Čínská čtvrť je směsí malých krámků přecpaných zbožím, různých pouličních prodejců nabízejících jídlo neurčitého původu, vůní, koření a výjimkou nejsou ani prasečí hlavy nebo kohoutí drápy.
Nemusíte se ale bát, stejně jako v celém Bangkoku, je zde bezpečno. Jen na kapsáře je nutné dávat pozor a pas doporučujeme nosit raději ve vnitřní kapse.
Wat Traimit Withayaram Worawihan
Posledním chrámem, který jsme navštívili, byl chrám Wat Traimit v čínské čtvrti. Jedná se o mohutnou stavbu z bílého mramoru. Exteriér ovšem není to nejzajímavější, opravdový poklad se skrývá uvnitř. Tímto pokladem je socha buddhy vyrobená z ryzího zlata, která je největší na světě.
Jedná se o nesmírně cennou sochu, proto byla v 18. století natřená na černo a pokryta vrstvou štuku. Maskování bylo tak dokonalé, že se později úplně zapomnělo jaký poklad se uvnitř skrývá. Až v roce 1955 ji náhodou odhalili dělníci, když ji stěhovali. Socha jim nechtěně upadla a odpadl z ní kus štuku. Zlatý buddha byl tak opět na světě.
- Otevírací doba: denně 05:00 až 23:00
- Vstupné: 40 BTH
Návštěvu Bangkoku doporučujeme všemi deseti
Na návštěvu Bangkoku jsme měli vyhrazené jen dva dny, ale i tak jsme stihli navštívit několik magických míst, pro Evropana exotických. I když první dojmy nebyly úplně nejlepší, na tento výlet budeme vzpomínat do konce života.