Hlavní obrázek

Nové Hrady – hrad a Tereziino údolí

Jižní Čechy nejsou jen krajem rybníků, ale také mnoha krásných zámků a hradů. Jedním takovým je třeba hrad Nové Hrady. V jeho blízkosti najdeme Tereziino údolí s nádhernou přírodou, které je ideálním místem pro rodinnou procházku.

Jak se dostat do Nových Hradů

Autem

Nové Hrady leží poblíž rakouských hranic asi 30 kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic. 

Ve městě doporučujeme parkovat na parkovišti – Parkoviště Nové Hrady zámek nebo u autobusového nádraží na parkovišti Máj. 

Autobusem

Město je dobře dostupné autobusy Jihotrans. Kousek od centra se nachází autobusové nádraží.

Hrad Nové Hrady – romantická pevnost v Novohradských horách

Gotický hrad byl vystavěn na obchodní stezce v polovině 13. století. Za svoji historii byl několikrát výrazně zničen (husitské války, císařská vojska, požáry, výbuchy střelného prachu nebo dokonce zemětřesení). Díky opravám se mu povedla navrátit původní gotická podoba. V 17. století byl ke hradu přistavěn barokní ústřední dům. Obranu hradu zajišťovala mohutná zeď a hluboký příkop.

V dnešní době se při prohlídce seznámíte s rodinou Buquoyů, prohlédnete si hradební věž, nebo rodovou knihovnu, kde je více jak 15 000 knih.

Prohlídkové okruhy

  • Hrad – základní okruh – historie rodu Buquoyů
  • Za časů pana správce – byt panského úředníka
  • Věž s vyhlídkou – výhled na Nové Hrady, Novohradské hory a Třeboňskou pánev
  • Kombinace okruhů

Otevírací doba a vstupné

Vstupné se pohybuje od 40 Kč (věž) do 190 Kč za dospělou osobu. Na hradě vás v hlavní sezóně rádi přivítají každý den od 9:30 do 17 hodin.

Příkop okolo hradu je jedním z nejhlubších suchých příkopů v České republice. Studna na centrálním nádvoří je zase nejhlubší středověkou studnou na jihočeských hradech. Bylo v ní nalezeno velké množství archeologických nálezů, od pozdního středověku až do 20. století.

Tereziino údolí

Když bych si měla v jižních Čechách vybrat jedno místo, kde jsem byla nejvícekrát a zároveň, kde to mám nejradši, rozhodně by to bylo Tereziino údolí.

Údolí najdeme jen kousek od hradu Nové Hrady. Parkovat můžete přímo u vstupu do údolí – Parkoviště bývalý Pivovar, nebo u druhého vstupu na parkovišti Údolí. I zde jako všude jinde platí, čím dříve tady budete, tím lépe. O prázdninách tady odpoledne určitě nezaparkujete.

Anglický lesopark v údolí říčky Stropnice

Celým údolím prochází naučná stezka, která vás seznámí s historií parku a všemi zajímavými stavbami, které se zde vyskytují. Stezka měří přibližně 7 kilometrů. O tom, že to není jen nějaký malý parčík, svědčí jeho rozloha 138 hektarů.

Na 12 zastaveních uvidíte:

  • Úvod – vstup do údolí
  • Hamr
  • Lázničky – soukromé lázně Terezie Buquoyové
  • Modrý dům – zde trávila šlechtična letní měsíce
  • Vodopád – umělý vodopád vysoký 10,5 metru
  • Lesy
  • Průhledy
  • Tvrz Cuknštejn – jedna z nejlépe dochovaných pozdně gotických tvrzí pravidelného typu, ale také filmové místo kde se natáčel seriál Ať žijí rytíři
  • Romantické stavby
  • Louky
  • Dřeviny a byliny
  • Švýcarský dům

Od vstupu po vodopád je stezka vhodná i pro kočárky, za vodopádem vede cesta do kopce, po poli nebo louce s kořeny a tak je lepší se s kočárkem vrátit stejnou cestou zpět.

Tereziino údolí je zapsáno jako národní přírodní památka, slouží hlavně k rekreaci a jeho krásy můžete obdivovat po celý rok. Někdy bývá nazýváno Babiččiným údolím jižních Čech.

V Nových Hradech doporučuji strávit celý den. Dopoledne si projít údolí dokud v něm není tolik turistů, pak si zajít na dobrý oběd a odpoledne navštívit hrad a zámek Nové Hrady.

Mám v jižních Čechách více času

Tipy na výlety v okolí Trhových Svinů

Jestli je nějaké místo v České republice, kam se vracím nejraději, jsou to malebné Trhové Sviny. Malé městečko v jižních Čechách vzdálené jen pár kilometrů od Českých Budějovic. Ne každý je zná, ale musím říct, komu jsem je ukázala, ten si je zamiloval. V tomto článku pro vás mám několik...

Tipy na výlety v okolí Trhových Svinů Přečíst celé

Město Borovany - borůvkobraní a další tipy

Když v Jihočeském kraji řeknete Borovany, každý si hned představí borovanské borůvkobraní, výtečné koláče, borůvkové knedlíky a další speciality. Městečko, ale nežije jen z tohoto svátku, zavítat můžete na prohlídku kláštera nebo třeba Borovanského mlýna. Jak se dostat do Borovan Autem Borovany jsou vzdáleny 17 kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic...

Město Borovany - borůvkobraní a další tipy Přečíst celé

Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova

Při cestách do Trhových Svinů jsme nemohli minout rodiště slavného Jana Žižky – Trocnov. Určitě se nejedná o celodenní výlet, ale místo stojí rozhodně za to navštívit. Historie husitských válek tady na vás dýchá odevšad.  Kudy do Trocnova Trocnov najdeme 3,5 kilometru západně od Borovan a 18 kilometrů od Českých...

Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova Přečíst celé

Třeboň: pěšky

Až budete jednou v Jižních Čechách, nevynechejte návštěvu krásného města Třeboň známého především díky svým rybníkům, zámku, lázním nebo pivovaru. V Jižních Čechách trávíme skoro každé léto alespoň nějaký čas, Třeboň známe docela dobře. Kudy do Třeboně Třeboň najdeme v okrese Jindřichův Hradec asi 22 kilometrů od Českých Budějovic. Město...

Třeboň: pěšky Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru