Skopje, město soch. Takový přívlastek bych alespoň hlavnímu městu Severní Makedonie dala já. Z celé Skopje nás nejvíce zaujal Starý bazar plný restaurací a obchůdků. Co dalšího je ve Skopje k vidění?
- O městě
- Náměstí Makedonie
- Vítězný oblouk Makedonie
- Kamenný most
- Náměstí Filipa II.
- Starý bazar – muslimská čtvrť
- Mustafa-pašova mešita
- Pevnost Kale
- Tip na výborný oběd
- Naše tipy na ubytování
O městě
Hlavní a největší město Severní Makedonie najdeme na severu země v centru Balkánského poloostrova, přesně v půlce cesty mezi Bělehradem a Athénami. Město se rozkládá okolo řeky Vardar a žije zde přes půl milionu obyvatel.
Území Skopje bylo osídleno již v roce 4 000 př. n. l., město má tedy velice bohatou historii.
Na vrcholu hory Vodno nad městem stojí Kříž tisíciletí, je to největší kříž na světě, jeho výška činí 66 metrů a postaven byl k výročí 2 000 let křesťanství.
Ke kříži se dá dostat kabelovou lanovkou, která začíná v půlce hory. Od kříže je prý dechberoucí výhled na celé město. My se ke kříži nevydali, ale pokud odtud budete mít nějaké fotky, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte.
Náměstí Makedonie
Uprostřed náměstí Makedonie se tyčí vysoká socha Alexandra Velikého s fontánou. Náměstí lemují obchody a restaurace se zahrádkami. Stejně jako všude po městě, i na tomto náměstí je k vidění spousta velkých soch.
Vítězný oblouk Makedonie
Když se z náměstí Makedonie vydáte ulicí 11 Oktomvri, po chvilce narazíte na vítězný oblouk Makedonie. Oblouk je inspirován známým obloukem v Paříži a měří 21 metrů.
Kamenný most
Kamenný most přes řeku Vardar patří k nejznámějším památkám ve městě. Je postaven z bloků travertinu spojených železnými skobami, spáry jsou vylité olovem.
Most má 13 oblouků a délku 213,85 metru.
Náměstí Filipa II.
Kamenný most spojuje náměstí Makedonie a náměstí Filipa II., kde naleznete hned několik soch a velkou fontánu.
Prohlédnout si můžete sochu Cyrila a Metoděje, fontánu Olympia matka, nebo fontánu s bronzovou sochou Filipa II. Makedonského (všechny sochy jsou enormních rozměrů).
Starý bazar – muslimská čtvrť
Z celé Skopje se nám nejvíce líbil Starý bazar, který se rozkládá pod pevností Kale. Úzké dlážděné uličky jsou plné obchodů, kaváren a restaurací. Místy jsou uličky chráněné proti slunci velkými plachtami (v horkém letním dnu ideální).
Na trhu se mísí všechny možné kultury, občas narazíte na křesťanský kostelík, občas na muslimskou mešitu.
Mustafa-pašova mešita
V historické části města se nachází i Mustafova mešita. Slavnostně otevřena byla roku 1492. Má jeden minaret, který měří 47 metru a kopuli o průměru 22 metrů. Pojmenována je po vezíru Mustafovi, který nařídil její výstavbu.
Pevnost Kale
Nedaleko mešity narazíte na pevnost Kale. Do pevnosti Kale se neplatí žádné vstupné. Je zní hezký výhled na celé centrum Skopje. K vidění jsou hradby a zbytky opevnění. Areál pevnosti je poměrně zanedbaný což je podle nás velká škoda.
Tip na výborný oběd
Typickým jídlem v Makedonii je tavče gravče (pečené fazole v rajčatové omáčce), hledali jsme, kde toto jídlo ochutnat a narazili jsme na restauraci Kosmos Kebabchilnica na adrese, Ul.Pokriena Carsija, Pokriena Charshija, Skopje 1000.
K obědu jsme si dali již zmiňované tavče gravče, pečené pálivé papričky, šopský salát, čevapi a makedonskou sladkou limonádu (za všechno jsme zaplatili v přepočtu 348 Kč).
Na Starém bazaru se prodává trdelník, takže dezert byl jasný. Jeho cena? 30 Kč 🙂