Také si na pouti kupujete Štramberské uši? A víte, že pochází z moravského města Štramberk, kde kromě hradu s věží trúba najdete třeba jeskyni Šipka?
Kde zaparkovat?
V podhradí najdete několik placených parkovišť. My parkovali v ulici Zauličí naproti základní škole. Za den parkování zaplatíte 100 Kč (platit lze také kartou). Na hrad je to odtud necelých 900 metrů. Nejblíže k hradu je parkoviště Šipka.
Štramberské uši
Štramberské uši jsou vyrobeny z perníkového těsta ve tvaru kornoutu a tradičně se pečou právě v moravském Štramberku. Obchodní značku Štramberské uši může nést od roku 2000 jen produkt vyrobený právě na území tohoto města.
Hned jak do Štramberka přijedete, ucítíte jejich lahodnou perníkovou vůni. Seženete je na každém rohu, někde je podávají se zmrzlinou nebo s ovocem a šlehačkou.
- těsto se skládá z mouky, cukrum nedu a několika druhů aromatického koření
- v roce 1241 se kolem řeky Odry hrnuly hordy Tatarů na Moravu, plenili celé vesnice a obyvatelům na znamení svého vítězství uřezávali uši a ruce. Štramberští obyvatelé se před nájezdy schovali na vrchu Kotouč a zachránila je prudká bouře, díky které místní prokopali hráze rybníka a nepřátele tak utopili. Když voda opadla, našli pak několik pytlů s nasolenýma ušima – proto Štramberské uši.
Štramberská trúba – hrad
Štramberský hrad byl založen ve 13. století. Během jeho historie se mezi majiteli hradu objevil například Jan Lucemburský, jeho syn Karel, nebo moravská markrabata Jan Jindřich a Jošt Lucemburský.
V roce 1783 se část hradu zřítila a od té doby již nebyla opravena, zdi byly použity na jiné stavby.
V letech 1901-1903 byla zachráněna alespoň válcovitá věž, dnes známá jako Štramberská trúba, dominanta města Štramberk, ze které je vidět do všech světových stran.
- o letních prázdninách je trúba otevřena každý den od 9 do 18 hodin
- dospělý zaplatí 60 Kč, děti 30 Kč, rodinné vstupné 150 Kč
- uvnitř uvidíte rytíře, Bílou paní a hladomornu
Tip: U hradu se můžete občerstvit v Jaroňkově útulně nebo Hrstkovo chatě.
Jeskyně Šipka
Nedaleko hradu leží jeskyně Šipka, ke které vás zavede zelená naučná stezka. Jeskyně proslavila Štramberk i za hranicemi, díky významnému archeologickému nálezu úlomku čelisti neandrtálského dítěte (Šipeckou čelist) starého více jak 40 000 let. Objev učinil Karel Jaroslav Mašek v roce 1880.
Vchod do jeskyně vypadá jako mohutná brána (připomínala nám Aksamitovou bránu ve Středních Čechách). Jeskyně je volně přístupná a je od ní krásný výhled na protilehlý hrad Štramberk.