Svatý Jan pod Skalou je vyhledávaným cílem nejen mezi turisty, ale také mezi fotografy, kteří si toto místo oblíbili pro jeho fotogeničnost. Vydejte se do Svatého Jana i vy a objevte čistou přírodu v Českém krasu.
Parkování
Přímo ve Svatém Janu najdete hned 3 parkoviště. Všechny jsou placené a za den parkování osobního automobilu zaplatíte 100 Kč.
V obci je kromě několika památek Obecní muzeum, infocentrum, restaurace a veřejné WC.
Klášter Benediktinů a další památky
Dějiny místního kláštera sahají až na počátek 11. století. V této době zde údajně stávala jeskynní kaple. V roce 1310 zde vzniklo probošství a v 16. století opatství. Místo se stalo vyhledávaným cílem poutníků. Klášter byl dostavěn v roce 1731. Dnes v prostorách kláštera sídlí vyšší odborná škola pedagogická.
Jeskyně sv. Ivana
Jeskyně sv. Ivana byla v minulosti upravena na skalní kostel. V části jeskyně se zachovala neupravená travertinová jeskyně s krápníkovou výzdobou. Před jeskyni vyvěrá údajně léčivý pramen sv. Ivana.
Moravské sousoší
Naproti klášteru stojí barokní sousoší sv. Ivana, sv. Jana Křtitele a Panny Marie.
Kaple sv. Maxmiliána
Neogotická kaple s hrobkou stojí na druhém konci obce. Nechal ji postavit Judr. Maxmilián Berger (předseda spolku pro výstavbu Národního divadla v Praze).
Vyhlídkové místo na Mramoru
Svatý Jan pod Skalou je také velmi oblíbený mezi fotografy, kteří sem vyráží na východ slunce v brzkých ranních hodinách. Jednou z hezkých vyhlídek, ze které je vidět klášter je vyhlídkové místo na Mramoru.
Vyhlídka na Svatojánské skalní stěně – Křížek
Další populární vyhlídkou je Křížek nad Benediktinským klášterem, na který vás dovede strmá červená stezka. Od kláštera je to na vrchol 1 km.
Cesta na Karlštejn
My jsme se ze Svatého Jana vydali po červené turistické stezce na Karlštejn. Na stezku jsme se napojili za klášterem. Pokud půjdete stejnou cestou jako my, po cestě minete rozcestí Propadlé vody, Boubová a Bubovické vodopády. Trasa je poměrně kopcovitá a rozhodně není vhodná pro kočárky.
Bubovické vodopády
Bubovické vodopády jsou tvořené soustavou tří vápencových stupňů oddělených od sebe několik metrů. Říká se, že patří mezi nejkrásnější místa Karlštejnska. Místo je dobře přístupné, okolo vodopádů vede stezka se zábradlím a řetězy.
Dub Sedmi bratří
Dalším zastavením na červené stezce je Dub Sedmi bratří. Památným stromem byl vyhlášen v roce 1976, je vysoký 17 metrů a obvod kmene měří 492 cm. Jeho stáří je odhadované na více jak 350 let. Podle pověsti se pod tímto dubem rozdělovalo a lup sedm bratrů loupežníků.
Hrad Karlštejn
Od dubu je to na hrad Karlštejn jen kilometr. Červená turistická stezka vás dovede až k hradní bráně u muzea voskových figurín.
O hradě Karlštejn si přečtěte více v článku: Hrad Karlštejn
Cesta okolo Berounky
Od hradu Karlštejn pokračujte hlavní ulicí plnou obchůdků a restaurací až na křižovatku u muzea lehkého opevnění. Zde se napojte na cyklostezku číslo 8219 – Po stopách českých králů. Cyklostezka vás zavede až na rozcestí V Kozle.
Trasa vede okolo řeky Berounky, přes obec Srbsko. Cestou narazíte na několik skal a jeskyní (Aniččina stěna, Podtraťová jeskyně, Vlastina stěna, Štítek, Stěna kotlů, Pupek a další).
Na rozcestí V Kozle se napojte na zelenou stezku – NS Srdcem Českého krasu, po které pokračujte přes Hostim až do Svatého Jana pod Skalou.
Délka trasy: 18 km
Časová náročnost: 4-6 hodin