Hlavní obrázek

Třeboň: pěšky

Až budete jednou v Jižních Čechách, nevynechejte návštěvu krásného města Třeboň známého především díky svým rybníkům, zámku, lázním nebo pivovaru. V Jižních Čechách trávíme skoro každé léto alespoň nějaký čas, Třeboň známe docela dobře.

Kudy do Třeboně

Třeboň najdeme v okrese Jindřichův Hradec asi 22 kilometrů od Českých Budějovic. Město je velmi dobře dostupné autobusy Jihotrans, ale i vlakem.

Parkování pod hrází

V autobuse ani vlaku nás moc často nepotkáte, to už jste si asi všimli. 🙂 Také do Třeboně jezdíme nejraději autem a necháváme ho parkovat na parkovišti P9 Světská hráz, přímo pod hrází rybníka Svět. Prvních 30 minut je zde zdarma a potom zaplatíte 10 Kč za hodinu.

Zámek Třeboň

Renesanční zámek Třeboň patří mezi neodmyslitelné části města. Zámek býval sídlem posledního Rožmberka Petra Voka nebo vánoční rezidencí Schwarzenbergů na přelomu 19. a 20. století.

V místech, kde najdeme dnešní zámek již ve 13. století stával panský dvorec, který byl později přestavěn na kamenný hrádek.

Pivovar Regent

V Třeboni si přijdou na své také milovníci piva. Na prohlídku můžete jít do místního pivovaru Regent. Otevírací dobu si můžete prohlédnout zde. Vstupenka pro dospělého s ochutnávkou piva stojí 150 Kč.

Co vás v pivovaru čeká?

  • tradiční výroba klasického českého piva
  • historie vaření piva a pivovaru
  • prohlídka starobylých sklepů
  • ochutnávka piva a domácího chleba
  • připlatit si můžete za školu čepování piva

Náměstí 

Na Masarykově náměstí v Třeboni je k vidění několik zajímavých staveb:

  • Dům Štěpánka Netolického – slavného rybníkáře
  • Mariánský sloup z roku 1780
  • Jordanova kašna z roku 1569
  • Vyhlídková věž staré radnice – 31 metrů vysoká věž ze které je pěkný výhled na historické jádro města, vstup na vrchol je zpoplatněn
  • Hotel Bílý koníček

Schwarzenberská hrobka

Z centra Třeboně si udělejte procházku ke Schwarzenberské hrobce. Od přístaviště Třeboň pokračujte po hrázi po zelené turistické stezce na rozcestí Svět – rybník. Poté odbočte doprava a asi po 500 metrech dorazíte k hrobce.

I v Schwarzenberské hrobce probíhají prohlídky. O prázdninách je otevřeno kromě pondělí každý den od 9 do 16:30. Vybrat si můžete ze tří prohlídkových okruhů.

  • hrobka a kaple – základní okruh (150 Kč)
  • kaple s výkladem (50 Kč)
  • kaple bez výkladu (30 Kč)

Hrobka byla postavena v letech 1874 až 1877 v novogotickém stylu. Uvnitř je uloženo 26 rakví rodiny Schwarzenbergů. Jedná se o dvoupodlažní budovu s půdorysem osmiúhelníku. Dominantou stavby je dvouramenné schodiště a předsunutá věž.

Rybníky Svět a Rožmberk

Jižní Čechy jsou rybníkovou velmocí. Proto při návštěvě Třeboně nesmíte vynechat rybník Svět a rybník Rožmberk. 

Rybník Svět

  • rozloha 215 ha
  • objem nádrže 3325 tisíc m3
  • vznik 1571 až 1573 (Jakub Krčín z Jelčan)

Rybník Svět slouží zčásti jako rekreační plocha. Konají se zde závody ve veslování nebo vyhlídkové jízdy na lodi. Na jižním břehu najdeme koupaliště Ostende s hospůdkou a sportovním vyžitím.

Kolem rybníka vede 14 km dlouhá naučná stezka – Cesta kolem Světa. S Petříkem jsme ji absolvovali na kole (před tím jsme ujeli 50 km) a řeknu vám, že to nebyl úplně dobrý nápad. Stezka je hodně členitá a neustále musíte přejíždět kořeny a vyhýbat se dírám. Příště to radši vezmeme po svých. 

Rybník Rožmberk

  • rozloha 647 ha
  • objem nádrže 6,3 milionu m3
  • vznik 1584 až 1590 (Jakub Krčín z Jelčan)
  • největší rybník v České republice, často nazýván Jihočeské moře

K rybníku Rožmberk jsme se vydali pro změnu na koloběžkách. Cesta to byla určitě příjemnější než okolo Světa. Vyjeli jsme ze Staré hlíny a přejeli celou hráz. Na hrázi najdete občerstvení, kde si můžete koupit třeba chlazeného Birella. 

Lázně

Tradice lázeňství vznikla v Třeboni již v roce 1883, kdy byly postaveny Bertiny lázně. Třeboňské slatinné lázně se soustředí na nemoci pohybového aparátu. Využívána je slatina z třeboňských blat v blízkém okolí.

Zajet si sem můžete ale třeba jen na wellness víkend a pěkně si odpočinout.

Rovinaté okolí Třeboně je ideální k dlouhým vyjížďkám na kole nebo koloběžce. Najdeme zde nespočet cyklistických tras, tak vezměte kolo a vyražte do tohoto rybníkářského ráje s celou rodinou.

Pokračujte v Jižních Čechách

Filmová místa: Hoštice (Slunce, seno)

Trilogii Slunce seno zná každý Čech. I když ji vidíte po dvacáté, pořád se vtipným hláškám Zdeňka Trošky musíte smát. My s Petříkem tento klasický český humor taky milujeme. Do Hoštic už jsem se chtěla podívat dávno. Proto jsem naplánovala na jeden květnový den výlet po stopách Slunce, seno. Filmy...

Filmová místa: Hoštice (Slunce, seno) Přečíst celé

Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota byl již dlouhá léta na mém wishlistu, a tak když jsme vyrazili s maminkou v červenci 2018 na wellness víkend do Veselí nad Lužnicí, bylo jasné, že zámek musíme navštívit.  Co je dobré vědět, než na Červenou Lhotu přijedete Historie zámku Červená Lhota Na místě dnešního zámku...

Zámek Červená Lhota Přečíst celé

Tipy na výlety v okolí Trhových Svinů

Jestli je nějaké místo v České republice, kam se vracím nejraději, jsou to malebné Trhové Sviny. Malé městečko v jižních Čechách vzdálené jen pár kilometrů od Českých Budějovic. Ne každý je zná, ale musím říct, komu jsem je ukázala, ten si je zamiloval. V tomto článku pro vás mám několik...

Tipy na výlety v okolí Trhových Svinů Přečíst celé

Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova

Při cestách do Trhových Svinů jsme nemohli minout rodiště slavného Jana Žižky – Trocnov. Určitě se nejedná o celodenní výlet, ale místo stojí rozhodně za to navštívit. Historie husitských válek tady na vás dýchá odevšad.  Kudy do Trocnova Trocnov najdeme 3,5 kilometru západně od Borovan a 18 kilometrů od Českých...

Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova Přečíst celé

Město Borovany - borůvkobraní a další tipy

Když v Jihočeském kraji řeknete Borovany, každý si hned představí borovanské borůvkobraní, výtečné koláče, borůvkové knedlíky a další speciality. Městečko, ale nežije jen z tohoto svátku, zavítat můžete na prohlídku kláštera nebo třeba Borovanského mlýna. Jak se dostat do Borovan Autem Borovany jsou vzdáleny 17 kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic...

Město Borovany - borůvkobraní a další tipy Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru