Zámek Červená Lhota byl již dlouhá léta na mém wishlistu, a tak když jsme vyrazili s maminkou v červenci 2018 na wellness víkend do Veselí nad Lužnicí, bylo jasné, že zámek musíme navštívit.
Co je dobré vědět, než na Červenou Lhotu přijedete
- kde zámek najdeme: zámek Červená Lhota leží v jihočeském kraji, na severu Jindřichohradecka
- vzdálenosti: z Veselí nad Lužnicí je to na zámek jen 20 km, z Plzně 150 km a třeba z Brna 165 km
- otevírací doba: v hlavní sezóně je zámek otevřen každý den (kromě pondělí) od 9:30 do 17:00
- vstupné: základní okruh dospělá osoba: 160 Kč, dětské vstupné 110 Kč (do 6 let zdarma)
- parkování: v blízkosti zámku jsou tři prostorná placená parkoviště
- pokud nemáte možnost přijet autem, zámek je také dobře dostupný autobusem, vlakem už je to o něco složitější (k zámku se celkem pěkně projdete, cca 10,5 km)
Historie zámku Červená Lhota
Na místě dnešního zámku ležela již v polovině 14. století gotická tvrz. Vystavena byla na žulovém skalním útesu. Přehrazením potoka hrází vznikl ostrov, kde nechal v roce 1530 Jan Kába gotickou tvrz přestavět na renesanční zámeček v té době pojmenovaný Nová Lhota.
Zámek velmi často měnil své majitele a také podobu. V 17. století byl přestavěn do barokní podoby a v 19. století pak do stylu novogotického. Novogotický vzhled ale zámku nevydržel dlouho, ve 20. století dostal nynější neorenesanční podobu.
Pověst o zámku Červená Lhota
Zámek se dříve jmenoval Nová Lhota, to už víme. Název Červená Lhota se objevuje až v 17. století a k přejmenování se váže zajímavá pověst. Vypráví se, že čert unesl nevěřící zámeckou paní, jejíž krev při únosu pokryla stěny zámku krví. Krev se nedala původní barvou přemalovat a proto byl celý zámek nabarven na červeno.
Prohlídkové okruhy
- historické interiéry 1. patra
- podkrovní pokoje
- sklepení
S maminkou jsme navštívily první prohlídkový okruh a sklepení. Interiéry prvního patra jsme prošli asi za 50 minut. Nejvíce nás zaujala pracovna a ředitelna, celkově je zámek překrásný a rozhodně stojí za vaši návštěvu.
Ve sklepení se mimo jiné seznámíte s historií přestaveb zámku, která je znázorněna jak na obrazech tak na modelu zámku.
Zámecký rybník a projížďka na lodičkách
Když budete mít po prohlídce chvíli čas, doporučujeme udělat si malou procházku okolo Zámeckého rybníka a vyfotit si tak zámek Červená Lhota z druhé strany. Cestu zvládnete i s kočárkem, i když místy ho budete muset možná nést.
Pokud bude v rybníce dostatek vody, můžete se projet na lodičkách. Půjčovna lodiček je kousek od veřejných WC. Otevírací doba je shodná s otevírací dobou zámku. Cena za půjčení jedné lodičky je 80 Kč na 30 minut, hodina jízdy vás pak vyjde na 150 Kč.
Zajímavosti ze zámku
Na zámku Červená Lhota se natáčelo také několik pohádek a filmů. Není se čemu divit, toto místo rozhodně vybízí k natočení nějaké pěkné české pohádky. Ze zámku jste mohli vidět například tyto pohádky:
- Zlatovláska,
- Pan Tau,
- O štěstí a kráse,
- Princezna na hrášku.
Kaple Nejsvětější Trojice
Pro milovníky architektury máme v blízkosti zámku ještě jeden tip – kapli Nejsvětější Trojice. Renesanční stavba vás zaujme původními dochovanými malbami a dřevěným stropem znázorňující nebeský Jeruzalém. V příznivém počasí je kaple otevřena turistům.
Když vás na zámku přepadne hlad
S maminkou jsme zašli na oběd do restaurace Červená Lhota Restaurant, která je hned naproti zámku. Jídlo zde bylo výborné, ovšem počítat musíte s vyššími cenami. Mě osobně trochu zklamala velikost porcí, na druhou stranu personál byl velmi příjemný a na jídlo jsme nemuseli čekat dlouho.
Další možností, kde se u zámku občerstvit je obchůdek U Majky, nebo u jednoho ze stánků s langoši nebo trdelníky.
Celkově v nás Červená Lhota zanechala pozitivní dojem. Je to pohádkové místo, které doporučuji navštívit všemi deseti. Jen je možná lepší tu být hned ráno, zámek je totiž velmi oblíbený mezi turisty!