Hlavní obrázek

Zámek Zelená Hora u Nepomuku: výstava Černí Baroni

Zelená Hora je známá hlavně díky románu Miloslava Švandrlíka, Černí baroni. Zámek není přístupný veřejnosti neustále, ale jen občas například při různých výstavách a koncertech. Tentokrát jsme návštěvu areálu spojili s prohlídkou výstavy právě k filmu Černí baroni.


Parkování a cesta k zámku

Zaparkovali jsme na náměstí Augustina Němejce v Nepomuku, kde je parkovné zdarma. Odtud jsme se k zámku vydali pěšky po modré turistické stezce.

Parkovat lze i blíže k zámku na parkovišti v areálu za pokladnou. 

Nejen filmové místo

Na zámku se odehrává děj známého románu Miloslava Švandrlíka Černí baroni. Film byl natočen podle stejnojmenné knihy v roce 1992. Ve filmu si zahráli slavní čeští herci jako třeba Jiří Schmitzer, Ondřej Vetchý, Miroslav Donutil nebo Rudolf Hrušínský ml.

Většina filmu se odehrává právě na zámku a v bývalých kasárna. Hostinec z filmu najdete na náměstí Augustina Němejce.

Výstava Černí baroni

Výstava začínala ve Šternberském dvoře, kde stejně jako ve filmu byli k vidění vepři. Zde jsme si také mohli prohlédnout první fotografie z filmu Černí baroni. Výstava byla doplněna o hlášky z filmu a na několika místech i ukázkami v televizi.

Fotografie byly vždy zasazeny na místo z dané scény z Černých baronů. V kostele tak na nás ze zdi zíral Žižka s kulometem a na ošetřovně zase vojín Kefalín.

K příležitosti výstavy jsme se tak dostali i do interiérů zámku a prošli si dvě zpřístupněná patra. Zámek je bohužel v poměrně špatném stavu a na jeho rekonstrukci by bylo zapotřebí několik set milionů.


Výstava probíhala v roce 2020 do konce sprna, expozice není stálá!


Střípky z historie zámku Zelená Hora

Zelená Hora je hrad přestavěný na zámek a od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. 

Na místě hradu dříve stával opevněný kostel postavený na konci třináctého století. Hrad nechal postavit Hynek Krušina ze Švamberka po husitských válkách.

28. listopadu 1465 se zde konalo setkání českých pánů, kteří byli v opozici českému králi Jiřímu z Poděbrad – vytvořili zde zelenohorskou jednotu.

V letech 1669 – 1696 byl hrad přestavěn Šternberky na barokní zámek.

Po roce 1948 sloužil zámek armádě a byl sídlem pomocného technického praporu. Od roku 1992 zámek spravuje obec Klášter.

Rukopis zelenohorský

V roce 1817 byl na zámku údajně nalezen Rukopis zelenohorský. Rukopis zelenohorský je text, který obsahuje části dvou básní, které se odehrávají v 8. století. Zapsán na pergamen pak měl být ve 13. století. Vydával se za středověkou literární památku, ale v současnosti si vědci spíše myslí, že jde o padělek z 19. století. 

Tip na dobré jídlo v Nepomuku

Až budete v Nepomuku určitě zajděte do restaurace Švejk v hotelu U zeleného stromu na náměstí. Vaří tady výbornou českou kuchyni za dobré ceny.

Další výlety v Plzeňském kraji

Hrad Radyně ve Starém Plzenci

Kdo se někdy pohyboval v okolí Starého Plzence, určitě zaznamenal zříceninu hradu Radyně majestátně se tyčící nad okolním lesem. Hrad pochází ze 14. století a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti při prozkoumávání Plzně a jejího okolí. Jak se na hrad dostanu? Autem Jako vždy je nejsnažším způsobem jak se...

Hrad Radyně ve Starém Plzenci Přečíst celé

Zámek Kozel - Šťáhlavice

Mezi námi nejčastěji navštěvované zámky v Čechách patří Zámek Kozel. Z domova sem vyrážíme nejraději na kole (12 km z Plzně). V okolí zámku najdeme krásný park s rybníkem, který připomíná vídeňský Schönbrunn. Možná také proto jsme si zdejší zámecký areál vybrali pro uspořádání naší svatby. Jak se na zámek...

Zámek Kozel - Šťáhlavice Přečíst celé

Výlety kolem Plzně

S Petrem jsme rodilí plzeňáci. Když není čas na celodenní výlet, rádi vyrážíme také na místa kolem Plzně. Máme pro vás pár tipů, co v okolí našeho rodiště navštívit. 1. Zámek Kozel Zámek Kozel rádi navštěvujeme nejen pěšky, ale také na kole. Z Černic to sem nemáme daleko. Kolem zámku...

Výlety kolem Plzně Přečíst celé

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Mezi naše pravidelné výlety patří i návštěvy rozhleden a vyhlídek. Nenáročnou procházkou dojdete k pěkné ocelové rozhledně na Kotli, ze které je krásný výhled nejen na Rokycansko.  Kde zaparkovat Nejbližším parkovištěm od rozhledny je – Parkoviště pod rozhlednou Kotel. Kdo se chce více projít, zaparkuje v Kamenném Újezdě a na...

Rozhledna na Kotli u Rokycan Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru