Karlovarský kraj – tipy na výlet

Chcete ochutnat známou Becherovku, projít se na rozhlednu Diana, být okouzlení motýly v Motýlím domě, nebo si odpočinou v jednom z lázeňských měst? Pak vyražte do Karlovarského kraje.

Chcete ochutnat známou Becherovku, projít se na rozhlednu Diana, být okouzlení motýly v Motýlím domě, nebo si odpočinou v jednom z lázeňských měst? Pak vyražte do Karlovarského kraje.

Vrchol Špičák v Karlovarském kraji

Vrchol Špičák nenajdeme jen na Šumavě, ale také v Karlovarském kraji v západním Krušnohoří. K vrcholu vede hezká stezka přes Rájecké údolí dlouhá 4 km. Kde zaparkuji? Pojedete-li z Kraslic po silnici do Přebuzi narazíte na památník Stříbrná, který stojí nedaleko Stříbrného potoka. U památníku je prostor pro několik aut…

Vrchol Špičák v Karlovarském kraji Přečíst celé

Královský hrad Loket

Královský hrad Loket je starý více jak 800 let. Leží nad řekou Ohří ve stejnojmenném krásném městečku v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jako malý byl na hradě vězněn císař Karel IV. Parkování u hradu V Lokti lze parkovat na placeném parkovišti na náměstí T. G. Masaryka (1 hodina 40…

Královský hrad Loket Přečíst celé

Rozhledna Cibulka a zřícenina Hartenberg

Na Šibeničním vrchu nedaleko obce Oloví narazíme na krásnou rozhlednu Cibulka vysokou 26 metrů. Jen 3 kilometry vzdušnou čarou odtud stojí zřícenina hradu Hartenberg. Spojte tyto dva výlety dohromady a máte pěkný plán na víkendové odpoledne. Rozhledna Cibulka – parkování a cesta na rozhlednu Pojedete-li na Cibulku autem, parkování naleznete…

Rozhledna Cibulka a zřícenina Hartenberg Přečíst celé

Lázně Jáchymov

Asi 10 km od Klínovce – nejvyšší hory Krušných hor, leží lázeňské město Jáchymov. Známé je hlavně díky radonovým lázním, hornickému muzeu nebo nálezům stříbra. Parkování v Jáchymově O Jáchymově Jáchymov se proslavil hlavně díky nálezům stříbra v roce 1516. V té době patřilo město se svými 30 000 obyvateli…

Lázně Jáchymov Přečíst celé

Zřícenina Andělská hora

Andělská hora leží jen 10 km od Karlových Varů. Vesnice svůj název převzala od hradu, který zde byl postaven v roce 1402. Dnes je z hradu zřícenina, ze které je moc hezký výhled do okolí. Parkování v Andělské hoře Auto jsme zaparkovali u autobusové zastávky, stejně jako všichni ostatní návštěvníci….

Zřícenina Andělská hora Přečíst celé

Abertamy – Rašeliniště Pernink

Po cestě na Klínovec nebo Plešivec se zastavte u Perninského rašeliniště. Návštěva tohoto místa vám zabere maximálně půl hodiny a uvidíte kus krásné chráněné přírody. Parkování u rašeliniště Parkoviště Perninské rašeliniště se nachází přímo u vstupu do chráněné oblasti. Perninské rašeliniště Na konci minulého století poškodilo Perninské rašeliniště nešetrné frézování,…

Abertamy – Rašeliniště Pernink Přečíst celé

Plešivec v Krušných horách

Plešivec je hora v Karlovarském kraji v Krušných horách vysoká 1 028 metrů. Najdeme ji 2 km jihovýchodně od města Abertamy. Na jejím vrcholu stojí restaurace s rozhlednou, hotel, lanové centrum a houpačka, která pro vás bude nezapomenutelným adrenalinovým zážitkem. Parkování pod Plešivcem Parkoviště není daleko od samotného vrcholu. Auto…

Plešivec v Krušných horách Přečíst celé

Boží Dar – Ježíškova pošta, Boží vyhlídka a rašeliniště

Boží Dar najdeme v Krušných horách na česko-německé hranici. Město leží v nadmořské výšce 1 028 m. n. m. a je tak nejvýše položeným městem ve střední Evropě. Boží Dar je známý hlavně díky Ježíškově poště, skvělým sněhovým podmínkám a krásným turistickým stezkám. Kudy na Boží Dar Boží Dar najdeme…

Boží Dar – Ježíškova pošta, Boží vyhlídka a rašeliniště Přečíst celé

Klínovec – nejvyšší hora Krušných hor

Klínovec je nejvyšší horou Krušných hor a Karlovarského kraje. Se svojí výškou 1 244 metrů patří mezi vyšší vrcholy v Čechách. Areál Klínovec je velmi oblíbený hlavně v zimní sezóně. I v létě má, ale turistům co nabídnout. Parkování u Klínovce Na vrcholu Klínovce jsou dvě neplacená prostorná parkoviště, kde…

Klínovec – nejvyšší hora Krušných hor Přečíst celé



Více o Karlovarském kraji

Karlovarský kraj leží na nejzápadnějším cípu České republiky. Sousedí s Plzeňským a Ústeckým krajem.

Rozloha kraje je jen 3 314 km2 a žije zde necelých 300 000 obyvatel. Na počet obyvatel jde o nejmenší kraj v ČR. Krajské město Karlovy Vary je známé po celém světě díky lázeňství, ale také alkoholickému nápoji Becherovka.

Města v kraji: Františkovy Lázně, Mariánské Lázně, Sokolov, Ostrov, Jáchymov, Aš (nejzápadnější město v ČR).

Geografie Karlovarského kraje

Více jak 40% kraje je pokryto lesy. V kraji najdeme Krušné hory, Smrčiny, Chebskou pánev, Sokolovskou pánev, Doupovské hory, a Karlovarskou vrchovinu.

Nejvyšším bodem Karlovarského kraje je vrchol Klínovec vysoký 1 244 metrů.

Nejnižší bod: hladina řeky Ohře 320 m. n. m.

Řeka Ohře protéká krajem od západu k východu a odvádí vodu z většiny území. Ohře je velice oblíbená mezi vodáky. Dalšími řekami v kraji jsou např. Teplá, Svatava, Bystřice, Střela nebo Rolava.

Zajímavá místa

Při toulkách Karlovarským krajem se zastavte v krajském městě Karlovy Vary a prohlédněte si krásnou kolonádu, pramen Vřídlo nebo se rozhlédněte do krajiny z rozhledny Diana. Milovníci Becherovky si nesmějí nechat ujít návštěvu Muzea Jan Becher s degustací.

V kraji má dlouhou tradici lázeňství. Kromě Karlových Varů najdeme známé lázně v Mariánských Lázních nebo Františkovo Lázních. Mezi krásné hrady a zámky na karlovarsku patří Andělská Hora, Kynžvart, Loket, Bečov nad Teplou, Hartenberg nebo Chebský hrad.

Turisté toužící po klidné přírodě budou nadšeni v Krušných horách – oblast okolo Božího Daru, Klínovec, Abertamy, Plešivec či Rájecké údolí s vrcholem Špičák, to jsou všechno krásná místa pro klidný víkendový výlet.

Krajové speciality

Mezi typické pochoutky v Karlovarské kraji patří vřídelní polévka, bramborová paštika, tvarohové knedlíky s perníkovou omáčkou, karlovarská bublanina, jáhlové škubánky či zaječí hřbet po karlovarsku. Tyto recepty se předávají z generace na generaci.

Proslavenou lahůdkou jsou lázeňské oplatky vyráběné již od roku 1856 (na výběr několik lahodných příchutí).

Bylinný likér Becherovka prvně vyrobil lékárník Josef Becher v 19. století. Přezdívá se mu 13. pramen (v Karlových Varech je 12 léčivých pramenů).

Přejít nahoru