Více o Karlovarském kraji
Karlovarský kraj leží na nejzápadnějším cípu České republiky. Sousedí s Plzeňským a Ústeckým krajem.
Rozloha kraje je jen 3 314 km2 a žije zde necelých 300 000 obyvatel. Na počet obyvatel jde o nejmenší kraj v ČR. Krajské město Karlovy Vary je známé po celém světě díky lázeňství, ale také alkoholickému nápoji Becherovka.
Města v kraji: Františkovy Lázně, Mariánské Lázně, Sokolov, Ostrov, Jáchymov, Aš (nejzápadnější město v ČR).
Geografie Karlovarského kraje
Více jak 40% kraje je pokryto lesy. V kraji najdeme Krušné hory, Smrčiny, Chebskou pánev, Sokolovskou pánev, Doupovské hory, a Karlovarskou vrchovinu.
Nejvyšším bodem Karlovarského kraje je vrchol Klínovec vysoký 1 244 metrů.
Nejnižší bod: hladina řeky Ohře 320 m. n. m.
Řeka Ohře protéká krajem od západu k východu a odvádí vodu z většiny území. Ohře je velice oblíbená mezi vodáky. Dalšími řekami v kraji jsou např. Teplá, Svatava, Bystřice, Střela nebo Rolava.
Zajímavá místa
Při toulkách Karlovarským krajem se zastavte v krajském městě Karlovy Vary a prohlédněte si krásnou kolonádu, pramen Vřídlo nebo se rozhlédněte do krajiny z rozhledny Diana. Milovníci Becherovky si nesmějí nechat ujít návštěvu Muzea Jan Becher s degustací.
V kraji má dlouhou tradici lázeňství. Kromě Karlových Varů najdeme známé lázně v Mariánských Lázních nebo Františkovo Lázních. Mezi krásné hrady a zámky na karlovarsku patří Andělská Hora, Kynžvart, Loket, Bečov nad Teplou, Hartenberg nebo Chebský hrad.
Turisté toužící po klidné přírodě budou nadšeni v Krušných horách – oblast okolo Božího Daru, Klínovec, Abertamy, Plešivec či Rájecké údolí s vrcholem Špičák, to jsou všechno krásná místa pro klidný víkendový výlet.
Krajové speciality
Mezi typické pochoutky v Karlovarské kraji patří vřídelní polévka, bramborová paštika, tvarohové knedlíky s perníkovou omáčkou, karlovarská bublanina, jáhlové škubánky či zaječí hřbet po karlovarsku. Tyto recepty se předávají z generace na generaci.
Proslavenou lahůdkou jsou lázeňské oplatky vyráběné již od roku 1856 (na výběr několik lahodných příchutí).
Bylinný likér Becherovka prvně vyrobil lékárník Josef Becher v 19. století. Přezdívá se mu 13. pramen (v Karlových Varech je 12 léčivých pramenů).