Základní informace o SAE
Spojené arabské emiráty najdeme v jihozápadní Asii na Arabském poloostrově. SAE mají rozlohu 83 600 km2 a žije zde asi 9,3 milionů obyvatel. Hlavním městem je Abú Zabí (také Abú Dhabí), sídlí zde prezident Chalífa bin Saíd Ál Nahján.
SAE jsou muslimskou zemí (náboženství islám), při dovolené v této zemi tak musíte počítat s určitými kulturními rozdíly.
Úředním jazykem je arabština, většina nápisů (dopravní značky apod.) je psána také anglicky.
Bohatství státu spočívá v přírodních zdrojích (ropa a zemní plyn).
Geografie Spojených Arabských Emirátů
SAE se dělí na 7 emirátů (Abú Zabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá). Země sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií. Většinu území zabírá plochá nížina, která je z velké části pokrytá pouští. Pobřeží je lemováno několika ostrovy. V SAE se v létě pohybují teploty nad 45 °C. Velice časté jsou zde písečné bouře.
- nejvyšší hora: Džabal Bil Ajs 1 934 m. n. m.
- nejnižší bod: Perský záliv 0 m. n. m.
Nejznámější místa
Většina turistů mířících do emirátů navštíví Dubaj. A není se čemu divit. V tomto městě plném luxusu se mísí historie (stará Dubaj) a supermoderní město s mrakodrapy (nová Dubaj /Downtown). Najdeme zde nejvyšší budovu světa Burj Khalifu, největší akvárium, největší fontánu, největší obchodní dům (Dubai Mall), vnitřní sjezdovku se sněhem, luxusní hotely (Burj Al Arab, Atlantis), umělé ostrovy, Dubai Frame a spoustu dalšího.
V Abú Zabí pro změnu najdeme druhou největší mešitu světa (Sheikh Zayeed Grand Mosque), Ferrari World Park, Saadiyat Island (chráněné území s krásnými plážemi) nebo pouštní zoo.
Na své si v emirátech přijdou i milovníci přírody. Město Al Ain oplývá jedna z největších pouštních oáz na světě, pouštní oblast okolo oázy Liwa je zase jednou z největších písečných dun na světě.
Na hranicích s Ománem se rozprostírá jedno z největších pohoří na Arabském poloostrově – Hajjarské pohoří, které rozhodně stojí za návštěvu.
Měny a ceny v SAE
V SAE se platí emirátským dirhamem (AED). 1 AED se rovná přibližně 6,50 Kč. Obchody v emirátech mají otevřeno až do pozdních hodin. Supermarkety mají otevřeno od 9 do 23 hodin, v pátek většina obchodů otevírá až ve 14. hodin (den pracovního klidu). Díky nízkým daním a nízkým nákladům na dopravu jsou SAE rájem pro nakupování. Na tržištích nezapomínejte smlouvat.
Například v Dubaji už zaplatíte téměř všude kartou (i na safari poušti nebo v taxíku). Kurz ve směnárně v prosinci 2021 byl 6,79 Kč, při platbě kartou byl převodní kurz necelých 6,50 Kč.
- chléb 26 Kč
- 1 kg rýže 40 Kč
- 12 ks vajec 54 Kč
- voda 1.5 l 13 Kč
- pivo 0,5 l 77 Kč
- cigarety 130 Kč
- jídlo v levnější restauraci 150 Kč
- cappuccino 100 Kč
- tříchodové menu v lepší restauraci 600 Kč
Ceny ve velkých městech se mohou lištit. Například v Dubaji se nejlevněji najíte pro jednoho v klasickém fastfoodu za 200-300 Kč (dle chuti), za večeři dáte 400-700 Kč pro jednoho.
Může se hodit
- vstupní formality: cestovní pas platný alespoň 6 měsíců od data vstupu do země a cestovní zdravotní pojištění
- zásuvky: britského typu se třemi kolíky, je potřeba si pořídit adaptér (v některých hotelech se používají univerzální zásuvky, kde se obejdete i bez adaptéru)
- běžná cena za zpáteční letenku: 8 – 13 000 Kč
- doba letu: Praha Dubaj 6 hodin
- časový posun: +3 hodiny v době zimního času, +2 hodiny v době letního času
- předvolba: +971
- rychlosti: dvouproudé komunikace 40 km/h, víceproudá komunikace 60-80 km/h, mimo městské komunikace a dálnice 100-140 km/h
- konzumace alkoholu je možná pouze na hotelu, v obchodě alkohol nekoupíte
- evropský styl oblékání u žen je tolerován, nicméně platí určitá pravidla (zahalená ramena a sukně nebo kraťasy ke kolenům)
- mimo hotelové komplexy by se ženy měly oblékat elegantně a ležérně, neměly by jim koukat kolena a ramena, stejně tak v restauraci v hotelu je vhodné chodit slušně oblečeni (jen plavky se opravdu nehodí)
- místní obyvatelé nosí tradiční arabské oděvy, ženský oděv, který zahaluje celou postavu se nazývá abája, přes hlavu se nosí černý šátek hidžáb, pokud je zakrytý i obličej, tak se takovému oděvu říká burka, muži nosí volné dlouhé košile světlé barvy
- omezené sledování satelitní televize a omezené výsledky hledání na internetu
- přísné tresty za spáchané trestné činy = na druhou stranu nízká kriminalita
- k pití je doporučována pouze balená voda, nikoliv z kohoutku
- cestujete-li do SAE v letních měsících, přibalte do kufru opalovací krém s SPF 50
Svátky v SAE
- 1. ledna Nový rok
- 5. května Lailat Al Miraj – noční cesta Mohameda z Mekky do jeruzalémské mešity
- 7. – 9. července Eid Al Fitr – ukončení měsíce ramadánu
- 10. září Day of Ararat – muslimové, kteří vykonávají tradiční pouť, v tento den putují do města Mina k hoře Arafat
- 11. září Eid Al Adha – svátek obětování
- 2. října Al Hijra – počátek muslimského nového roku
- 30. listopadu Martyr’s Day – připomínka mučedníků, kteří položili život za SAE
- 2. prosince UAE National Day – místní Národní den
- 12. prosince – narození proroka Mohameda
Musíte ochutnat
Kuchyně v emirátech je velice rozmanitá. Objevuje se zde mnoho druhů ovoce, datle, fíky, pražené vločky nebo ovesná kaše.
Arabská kuchyně respektuje pravidla islámu, nesmí se zde konzumovat vepřové maso a alkohol.
Tradiční speciality, které nesmí uniknout mlsným jazýčkům: Al Harres (pomalu vařené kořeněné maso s obilovinou), Ghuzi (pečené jehněčí maso na špejli s rýží, zeleninou a oříšky), Hummus (směs z vařené cizrny), Shawarma (pomalu pečené maso s různými přílohami), Matchbous (kořeněné jehněčí maso s rýží), Ful medames (kořeněná směs vařených fazolí), Esh asarya (tvarohový koláč s krémem), Logaimat (smažené kuličky slazené sirupem).