Základní informace o Švédsku
Švédské království leží v severní Evropě na Skandinávském poloostrově. Díky rozloze 449 964 km2 je Švédsko třetí největší zemí EU. Obyvatelstvo žije převážně v jižní polovině země (celkem 10 milionů obyvatel).
Hlavní město Stockholm se rozkládá na 14 ostrovech na pobřeží Baltského moře, žije zde necelý milion obyvatel. Úředním jazykem je švédština (dále také finština a laponština). Velice dobře se zde domluvíte anglicky.
Geografie Švédska
Švédsko sousedí na západě s Norskem a na východě s Finskem. S Dánskem je propojeno díky mostu přes průliv Öresund. Z Kodaně se do Malmö dostanete ani ne za půl hodiny.
Švédské království vlastní přes 200 tisíc ostrovů (největší Gotland). Švédsko se dělí na tři hlavní oblasti – Norrland (hornatá krajina s rozlehlými lesy), Svealand (zvlněné hřebeny ledovcového původu, více než 90 000 jezer) a Götaland (kamenité vrchoviny a bohaté roviny). Přibližně 15 % Švédska leží za Severním polárním kruhem.
- nejvyšší hora: Kebnekaise 2 097 m. n. m.
- nejnižší bod: Hammarsjon u Kristianstadu -2,4 m. n. m.
- největší jezero: Vänem 5 650 km2
- nejdelší řeka: Torne 522 km
Nejznámější místa
Hodně turistů míří do hlavního města Stockholmu, druhého největšího města Göteborgu, třetího největšího města Malmö, univerzitního města Lund, nebo Östersundu.
Švédsko je zemí nádherné přírody. Tichá krajina rozlehlých severských lesů – Laponsko, je jedním slovem nádherná. Nejlepší podmínky pro sledování populární polární záře jsou v národním parku Abisko. Nejsevernějším místem celého Švédska je Kiruna – dříve se zde těžila železná ruda.
Lyžařům by nemělo uniknout lyžařské středisko Åre – nejlepší středisko ve Švédsku, každý rok se zde koná světový pohár v alpském lyžování.
Kungsleden je královská cesta v severním Švédsku, dlouhá přibližně 440 km velice populární mezi turisty.
Měna a ceny ve Švédsku
Ve Švédsku se platí švédskou korunou SEK. 1 SEK se rovná přibližně 2,47 Kč. Stejně jako v Dánsku i ve Švédsku je poměrně draho. Ve vyhledávaných turistických lokalitách zaplatíte bez problému i eurem. Švédové jsou zvyklý platit kartou, proto jsou platební karty přijímány v podstatě všude.
- voda 1,5 l 35 Kč
- chléb 55 Kč
- cappuccino 85 Kč
- jídlo v levnější restauraci od 250 Kč
- 1l benzínu 38 Kč
- 1 km v taxi 40 Kč
Může se hodit
- vstupní formality: pro občany ČR postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas
- zásuvky: 230V
- doba letu: Praha – Stockholm 1 h a 55 minut
- běžná cena za letenku: 3 500 Kč
- předvolba: +46
- rychlosti: v obci 50 km/h, mimo obec 70 km/h, dálnice 120 km/h
Svátky ve Švédsku
Ve Švédsku nebývají obchody zavřené ani o státních svátcích nebo ve dnech volna. Při plánování dovolené je ale lepší vzít státní svátky v úvahu.
- 1. ledna – Nový rok
- 6. ledna – Zjevení Páně
- Velikonoce – pohyblivé datum
- 1. května – Svátek práce
- 13. května – Svátek Nanebevzetí
- 23. května – Letnice
- 6. června – Národní den Švédska
- 26. června – Letní slunovrat
- 6. listopadu – Slavnost Všech svatých
- 25. a 26. prosince – Vánoce
Ve Švédsku musíte ochutnat
Švédsko je proslulé svými masovými kuličkami köttbullar podávanými s bramborovou kaší a brusinkami. Dalším populárním jídlem je bramborový lívanec raggmunk, losí guláš älggryta, marinovaný losos v mořské soli gravad lax, nebo bramborový nákyp se strouhankou, cibulí, smetanou a ančovičkami Janssons frestelse.
Mlsné jazýčky potěší kynuté těsto se skořicí kanelbullar (skořicové šneky) či šlehačkový dort plněný vanilkovým krémem princesstårta.