Mariánské Lázně už jste navštívili? Nevadí. Naplánujte si celodenní výlet na Upolínovou louku, rozhlednu Krásno a pramen Smraďoch a užijte si den naplno stejně jako my.
Na co se můžete těšit?
Rozhledna Krásenský vrch
V nadmořské výšce 777 m.n.m uprostřed lázeňského trojúhelníku Západních Čech leží rozhledna netradiční konstrukce. Stavba je vysoká 25 metrů a na její vrchol se dostanete po obvodu (vystoupat musíte 120 schodů).
Při příznivé viditelnosti je možné z rozhledny vidět vysílač Krašov, nejvyšší horu Krušných hor Klínovec, nebo Doupovské hory. Orientaci po krajině usnadňují směrové tabulky.
Rozhledna byla postavena již v roce 1933. Od parkoviště vede k této zajímavé stavbě cesta dlouhá asi 750 metrů.
Parkování: parkoviště je na cestě z Bečova nad Teplou do Krásna
Vstupné: zdarma
Upolínová louka
Parkování: při silnici přímo u Upolínové louky
Nedaleko Slavkovského lesa u obce Prameny se rozprostírá národní přírodní památka Upolínová louka. Z názvu určitě odvodíte, že zde rostou převážně vzácné a ohrožené upolíny evropské.
Rezervace má rozlohu asi 18 ha. Kromě upolínů zde roste vzácná vrba borůvkovitá. Louku si prohlédnete z povalového chodníku, kde je také pěkné odpočinkové místo.
Upolíny kvetou jen brzy na jaře.
Tři Kříže
Přímo u Upolínové louky narazíte na další zajímavé místo a to Tři Kříže. Kamenné kříže se tyčí na skalce naproti Upolínové louce. Trojice křížů je místní dominantou, byly vztyčeny v roce 1859 jako poděkování za vyléčení nemoci.
V místě rostou vzácné vřesy, proto je celý areál obehnán plotem. Ke křížům se dostanete úzkým průchodem v pletivu.
Dle pověsti nechali kříže postavit 3 bratři jako poděkování za vyléčení z těžké nemoci. Obyvatelé obce Prameny, ale s pověstí nesouhlasí, kříže jsou prý společným dílem Sangerberských občanů z roku 1849. Jak je to skutečně asi nezjistíme, ale rozhodně je toto jako dělané pro krásnou fotku.
Pramen Smraďoch
Nedaleko Mariánských Lázní (asi 5 km) v lese narazíme na zajímavou podívanou v podobě nepravé bahenní sopky a vývěry plynů oxidu uhličitého a sirovodíku. Prohlídka tohoto místa je možná pouze z dřevěného chodníčku a dvou vyhlídkových plošin.
Doporučujeme sem vyrazit hned na jaře, nebo po dešti, v létě bývá místo vyschlé a tak o bublání přijdete.
Proč se prameni říká Smraďoch? To poznáte sami hned jak sem přijedete. Sirnému prameni se říká lidově Smraďoch kvůli vysokému obsahu sirovodíku.
Parkování: parkoviště je u silnice na okraji lesa
Grünská kyselka
Kde najdu pramen: v lese kousek od silnice mezi obcemi Nová Ves a Louka
Minerální pramen vyvěrá u louky na Sokolovsku. Pojmenován byl Němci za druhé světové války Grün neboli zelený. Během okupace zde byla vojenská průmyslová stáčírna minerálky. Jelikož se voda nekazila, dováželi ji až do Afriky.
V prameni je nejvyšší obsah hořčíku na světě. Může za to hornina (Hadec) skrz kterou se pramen dere na povrch.
Pramen můžete ochutnat a když vám zachutná, není problém si několik lahví natočit domů. V chladném prostředí vám vydrží i půl roku.
Poblíž je vrt, ze kterého se točí minerální voda známá jako Magnesia.
Na skok do Mariánských Lázní
Vždy když jsme na výletě v okolí Mariánských Lázní, zavítáme i do tohoto krásného lázeňského města.
Ani tentokrát jsme si tak nenechali ujít procházku po Kolonádě a lázeňskou oplatku. Byli jsme zde v době koronavirové krize a tak jsme si prvně mohli užít město bez davů německých a ruských turistů.