Základní informace o Chorvatsku
Chorvatská republika leží na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě. Rozloha Chorvatska činí 56 594 km2 a žije zde přibližně 4,29 milionu obyvatel. Hlavním městem je Záhřeb (s 790 tisíci obyvatel) důležitý dopravní uzel mezi Jaderským mořem a střední Evropou.
Úředním jazykem je chorvatština. Všude se velice dobře domluvíte anglicky a německy, v letoviscích pak není výjimkou, že s vámi personál restaurace nebo ubytování bude dokonce mluvit česky.
Geografie Chorvatska
Chorvatská republika je rozdělena na 21 žup (správní celky), sousedí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou.
K Chorvatsku patří více jak 1 000 ostrovů (největší Krk a Cres). Nejvyšším pohořím jsou Dinárské hory u hranic s Bosnou a Hercegovinou (zde leží i nejvyšší hora Sinjal). V Chorvatsku jsou velice časté krasové útvary, které najdeme až na polovině území. Speleologové evidují více jak 7 000 jeskyň.
- nejvyšší hora: Sinjal 1 831 m. n. m.
- nejnižší bod: hladina Jaderského moře m. n. m.
- největší jezero: Severodalmatské Vranské jezero 30,2 km2
- nejdelší řeka: Sáva 562 km
Nejznámější místa v Chorvatsku
Chorvatsko je již po dlouhá léta nejvyhledávanější zemí kam jezdí statisíce Čechů každé léto strávit svoji dovolenou.
Nejoblíbenější destinací je Makarská riviéra s krásnými oblázkovými plážemi (Baška Voda, Brela, Gradac, Makarska, Tučepi a další).
Nám osobně se velice líbilo na Istrii (Poreč s Eufaziovou bazilikou, Pula a římský amfiteátr, Vrsar, Rovinj) nebo ve Vodici.
O Dubrovníku se říká, že je nejkrásnějším městem Chorvatska, natáčel se zde slavný seriál Hra o trůny.
Plitvická jezera jsou po Jadranském moři druhou nejvíce navštěvovanou destinací v Chorvatsku. Nejvíce je proslavil slavný western Vinnetou.
Škoda by byla vynechat hlavní město Záhřeb (zejména historické centrum), které je plné pěkných restaurací, kaváren, a parků.
TIP: Prozkoumejte ubytování v Chorvatsku a vyberte si z řady apartmánů v soukromí. Můžete také objevovat chorvatské vraky lodí při šnorchlování.
Ceny v Chorvatsku a měna
V Chorvatsku se platí kunou – HRK. 1 HRK je přibližně 3,38 Kč. Ceny jsou pro české turisty většinou příznivé i když v posledních letech došlo ke zdražení.
- chléb 5-10 HRK
- voda 1,5 l 5-7 HRK
- pivo 0,5l 3-5 HRK
- jídlo v rychlém občerstvení 20 HRK
- pizza 30-55 HRK
- zmrzlina kopeček 5-6 HRK
- taxi 1 km 7 HRK
- půjčení auta 1 km 15 HRK
Může se hodit
- vstupní formality: pro občany ČR postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas
- zásuvky: 220V a 50 Hz
- běžná cena za letenku: 4 500 Kč
- předvolba: +385
- rychlosti: v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, dálnice 130 km/h
Svátky v Chorvatsku
Během státních svátků jsou obchody, banky a úřady uzavřené. Naplánujte tak raději svoji dovolenou s ohledem na dny pracovního klidu.
- 1. leden: Nový rok
- 6. leden: Tři králové
- Velikonoce pohyblivé datum
- 1. květen: Svátek práce
- Svátek Božího těla pohyblivé datum
- 22. června: Den boje proti fašismu
- 25. června: Den Státnosti
- 5. srpna: Den vítězství a díkůvzdání
- 15. srpen: Nanebevzetí Panny Marie
- 8. října: Den nezávislosti
- 1. listopad: Všichni Svatí
- 25. a 26. prosinec: Vánoce
V Chorvatsku musíte ochutnat
Chorvatská kuchyně je poměrně pestrá. Oblíbeným masem je jehněčí, skopové nebo telecí pečené na rožni. V chorvatském jídelníčku najdeme samozřejmě i ryby a mořské plody. Součástí každého chodu je jako příloha zelenina. Mezi nejčastější přílohy patří brambory, těstoviny nebo rýže.
Ochutnejte:
Omáčka ajvar (obdoba českého leča), Brudet (mořské plody, omáčka z rajčat, cibule, česneku a bílého vína), Černé rizoto (ze sépie), Soparnik (pita nadívaná špenátem a jarní cibulkou), Čevapčiče (z mletého masa), Rožata (dalmatský pudink).