Informace o Jihočeském kraji
Jihočeský kraj jak už název napovídá, leží na jihu České republiky. Jeho rozloha dosahuje 10 057,98 km2 a sousedí s Plzeňským, Středočeským, Jihomoravským krajem a Vysočinou.
V kraji žije přes 643 000 obyvatel a krajským městem jsou České Budějovice.
Města v kraji: České Budějovice, Tábor, Písek, Strakonice, Jindřichův Hradec, Prachatice, Třeboň, Vimperk, Vodňany, Blatná, Hluboká nad Vltavou, Trhové Sviny, Bechyně, Český Krumlov.
Jihočeský kraj je v republice znám hlavně díky velkému množství rybníků, které přímo vybízí k relaxaci a letní rodinné dovolené.
Geografie Jihočeského kraje
Jihočeská krajina je známá velkým počtem rybníků. Největším rybníkem je Rožmberk v Třeboni (489 ha). V kraji se vypíná Středočeská pahorkatina, Českomoravská vrchovina, Novohradské hory a Šumava. Nejvyšší horou je se s vými 1 378 metry Plechý.
- nejnižší bod: hladina Orlické přehrady 350 m. n. m.
Vodní toky v kraji: Vltava, Lužnice, Otava, Blanice, Malše, Nežárka, Lomnice, Stropnice, Skalice a Volyňka.
V kraji se nachází 11 vodních nádrží. Nejznámější z nich je Lipno, které je zároveň oblíbenou letní destinací.
Zajímavá místa v Jihočeském kraji
V Jihočeském kraji najdeme řadu krásných hradů, zámků ale také přírodních památek. Město Český Krumlov je dokonce zapsáno na seznamu UNESCO.
Mezi nejznámější hrady a zámky v kraji patří Bechyně, Blatná, Červená Lhota, Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou, Nové Hrady, Třeboň, Zvíkov, Rožmberk nad Vltavou nebo Orlík nad Vltavou.
Turisté často navštěvují klášter ve Vyšším Brodě a celou Šumavu, kde se dají podnikat krásné túry (okolo Černého a Čertovo jezera, na Horské Kvildě, Modravě a okolo řeky Vydry).
Na venkově často narazíte na malebné vesnice jako z pohádky s typickými stavbami lidové jihočeské architektury. Nejnavštěvovanější jsou Holašovice, které jsou zapsaná na seznamu UNESCO.
Populární jsou také Hoštice u Volyně, filmové místo z trilogie Slunce, seno.
Krajové speciality
Mezi typické pochoutky v Jihočeském kraji patří bramborové šišky, šťouchané brambory s kyselým zelím a škvarky nebo bramboráky krajově nazývané cmunda.
Pomyslným vrcholem jihočeské kuchyně jsou ryby. Třeboňský kapr je vyhlášený po celém Česku a najdeme jej na vánočním stole skoro každé rodiny. Specialitou z kapra jsou kapří hranolky nebo Kapr namodro.
Preferujete-li raději sladké pokrmy, zajeďte v červenci na Borovanské borůvkobraní a ochutnejte plněné borůvkové knedlíky a kynuté koláče.